Şişhane Park

İstanbul'un gözde eğlence ve konut alanlarından Şişhane'de, bir proje daha görücüye çıkıyor.

Kentte büyük projeler tartışmaların gündemini oluştururken, küçük ölçekli fakat mekansal öneme sahip projelerin çoğu, biz farkında olmadan bitme aşamasına geliyor. Şanal Mimarlık tarafından tasarlanan Şişhane Park bunlardan biri.

Şişhane’de İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) binası önünde bulunan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yap-işlet-devret modeliyle ihale edilerek Karaköy Gayrimenkul Yatırımları AŞ’ye kiralanan arazi Şişhane Park olarak hizmet verecek. Yeraltında ise 6 katlı ve yaklaşık 800 araçlık bir otopark alanı olacak.

Projenin mimarı Murat Şanal, Şişhane Park’ın sivil toplum kuruluşlarına danışılarak, bizzat Kadir Topbaş’ın kullanılabilir meydan arzusu doğrultusunda geliştirilmiş ve Beyoğlu ilçesinde ikinci bir meydan yaratacak olmasıyla önemli bir proje olduğunu belirtiyor.

Yaklaşık 25 milyon dolarlık yatırımla 30 bin metrekare inşaat alanı üzerinde inşa edilecek olan Şişhane Park, Haliç manzaralı seyir terasları, tiyatro ve sergileme alanlarına ev sahipliği yapacak. Projenin 2013 yılında tamamlanması bekleniyor.

Etiketler

1 Yorum

  • omer-yilmaz says:

    Park tasarımı için olumlu olumsuz bir görüşüm yok ama üzerinin park olarak çözüldüğü bir otoparkın hem de özel sektöre yaptırılması -böyle de ihtiyaç olan bir bölgede- olumlu bir gelişme.

    Biraz daha geniş bir vizyonla yapılmasını hepimiz isteriz elbette. Bunu da not düşmeli sanki. Yine de emeği geçen tüm paydaşları, işverenini, tasarımcısını tebrik etmek isterim.

Bir cevap yazın