Sıradışı Kütüphane Dikkat Çekiyor

Artvin Çoruh Üniversitesi'ne yapılacak kütüphane binası, üst üste duran kitaplar şeklindeki ilginç tasarımıyla dikkat çekiyor.

Üniversite tarafından yapımına onay verilen kütüphane projesi, mimari özellikleriyle Türkiye’de bir ilk olacak. Masanın üzerinde üst üste dağınık şekilde duran kitaplar görünümündeki kütüphane binası, 1600 metrekare alan üzerine kurulacak ve yapımına 2014 yılı başında başlanacak. Mimar Aytaç Akyüz, projenin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirterek, “Üniversite yönetimi bizden çok farklı bir yapı talep etti. Çok güzel bir sinerji ile projeyi tamamladık” diye konuştu.

‘Projemiz Türkiye’de bir ilk’

Binanın yapım aşamasının da zorlu olacağını vurgulayan Akyüz, “Uygulaması çok zor bir yapı. Ama sonunda başardık. Sadece mimarisiyle değil statiğiyle de çok önemli bir yapı. Türkiye genelinde bunun kesinlikle bir örneği yok” ifadesini kullandı.

Projenin mimarlarından Kübra Akaydın ise, kütüphanenin dışı kadar içinin de etkileyici olacağını belirterek, “Projenin içerisinde dairesel bir galeri boşluğu olacak ve insanlar burada tavandan sarkıtılan kitap şeklindeki aydınlatmaların altında kitap okuyacaklar. Binamız bin 600 metrekare üzerine kuruluyor. Toplamda 6 bin 600 metrekare ve zemin artı dört kat şeklinde olacak” dedi.

Etiketler

1 Yorum

Bir cevap yazın