Sinekten yağ çıkartmak böyle olsa gerek

Hasarlı olduğu halde açık tutularak çok sayıda insana mezar olan Bayram Oteli'nin boş arazisine konan Best Van Tur reklamları sermayedarların fırsatçılığı bir kez daha ortaya koydu. Otel birinci depremde aldığı hasara rağmen müşteri almaya devam etmişti.

9 Kasım’da Van’da meydana gelen ikinci depremde yıkılarak 25 kişiye mezar olan Bayram Oteli’nin arazisindeki büyük reklam panoları görenleri şaşırtıyor.

Enkazın kaldırılmasının ardından otel arazisi yaklaşık 1,5 metre yüksekliğinde saçla çevrilmişti. Saçların üzerine ise yıkılan otelin giriş katında faaliyet yürüten otobüs firması Best Van Tur’un reklamları yerleştirildi. Böylelikle hasarlıyken bile müşteri almaktan geri durmayan otelin arazisi sahibinin “yaratıcılığı” sayesinde “otel” yerle bir olmasına rağmen kâr getirmeye devam ediyor.

Bina ilk depremde hasar almasına rağmen kullanılmaya devam ediyordu. 9 Kasım’daki ikinci depremde yıkılan binanın giriş katındaki Best Van Tur şubesinde ikisi şirket çalışanı çok sayıda kişi enkaz altında kalarak hayatlarını kaybetmişti. Deprem esnasında şubede otobüs bekleyen yolcuların bulunması ölü sayısının artmasına sebep olmuştu.

Patronun yalanı ortaya çıkmıştı
Best Van Tur’un sahibi Aslan Bayram aynı zamanda Bayram Oteli’nin de sahibi. Bayram, bina hasarlı olduğu halde oteline müşteri kabul ederken, aynı binada faaliyet gösteren otobüs firmasını da çalıştırmaya devam etmişti. İkinci depremin hemen ardından bir televizyon kanalının canlı yayınına bağlanıp deprem sırasında otelde bulunduğunu, üst kata fırlayarak kurtulduğunu belirterek “bina güvenliydi, gerçekten korksam kendim yatmam orada” sözleriyle kendisini aklamaya çalışmıştı. Oysa kısa süre sonra Vatan Gazetesi’nde yer alan bir haber Bayram’ın deprem sırasında otelde olmadığını ortaya çıkarmıştı.

Bayram Otel’in belediye kayıtlarındaki planına bakıldığında giriş katındaki bazı kolonların kesildiği ortaya çıkmıştı. Bodrum kattaki kolonlar yerlerinde dururken işyerlerinin bulunduğu giriş katındaki kolonların işyerlerine yer açmak için kesildiği ortaya çıkmıştı.

Etiketler

Bir cevap yazın