Sidney’deki Powerhouse Ultimo Müzesi Kumtaşı Kayalıklardan İlham Alıyor

Avustralyalı stüdyolar Architectus, Durbach Block Jaggers , Tyrrell Studio, Youssofzay + Hart, Akira Isogawa, Yerrabingin, Finding Infinity ve Arup , Sidney'de Powerhouse Ultimo'nun yeni tasarımını açıkladı.

Çağdaş müzenin yenilenen tasarımı ile alana halka açık bir meydan ve yaratıcı stüdyoların eklenmesiyle birlikte sürükleyici, öğrenen sergi alanları da dahil olmak üzere sergi alanları genişletilmiş olacak.

Ekibe göre, bina şehrin mirasına ve özellikle de yerel kumtaşı kayalara atıfta bulunuyor. Yapı, açık zemin seviyesinden itibaren bir dizi köşeli sütun ile çevrelenmiş.

Binanın 3D görselleştirmeleri, sırlı zemin seviyesinin üzerinde binanın tuğlayla sarılacağını ve cephede geometrik köşeli pencereler olacağını gösteriyor.

“Yenilenen bina, sirkülasyon, teraslar ve bahçeler gibi bu kayalık görünümlü yapının birçok seviyesinden tarihi dokuya ve şehir manzarasına yeni bir bakış sunuyor.”

Powerhouse direktörü Emily Mcdaniel, “Sitenin mirasına duyarlı ve yerel kumtaşı kayalıklarının hatırasından ilham alan, ülke merkezli tasarıma yönelik; kazanan plan, özünde ülkenin bir niteliğinin kabul edilmesidir. ” dedi.

1979’da kurulan Powerhouse Ultimo, Sidney’in şehir içi banliyösü Ultimo’da bulunan çağdaş bir müze.

Architectus , Durbach Block Jaggers , Tyrrell Studio , Youssofzay + Hart, Akira Isogawa, Yerrabingin , Finding Infinity ve Arup’un ortak tasarımı olan proje; binayı küresel bir kültürel destinasyon olarak konumlandıracak şekilde yeniden tasarlanması amacıyla düzenlenen bir yarışmadan seçilmiş.

Müzeden açık hava programlarını daha iyi geliştirmeyi ve büyütmeyi amaçlayan The Goods Line adlı 800 metre uzunluğundaki bir parka ve patikaya bağlanacakmış

Halka yönelik eğitim ve endüstri programlarına ev sahipliği yapacak ve aynı zamanda müze arşivi ve kütüphanesine erişim sağlayacak olan müzenin sokağa bakan cephesi boyunca bir dizi yaratıcı stüdyo eklenecekmiş.

Proje, Yeni Güney Galler Hükümeti’nin Sidney’i küresel ve kültürel bir destinasyon olarak güçlendirmek amacıyla kültürel altyapıya yaptığı yatırımın bir parçasını oluşturuyor.

Etiketler

Bir cevap yazın