Sıcak İklime Uygun ve Çevreye Duyarlı Okul: Avasara Academy

Case Design ve Transsolar ortak çalışması Avasara Academy, içinde bulunduğu kırsal dokuyla uyumlu, enerjiyi verimli kullanan bir yapı.

Avasara Academy, Hindistan’ın kırsal kesimlerinde bir köy olan Lavale’de bulunuyor. Okulun eşsiz konumu yerel kaynaklara ulaşım açısından avantaj sağlıyor.

Okulun etraftaki diğer yapılardan ayırıcı özellikleri olsa da, kırsal dokuya saygılı, çevreye dost ve Hindistan’daki genç kadınların eğitimini destekler nitelikte.

Okul, Mumbai asıllı ofis Case Design tarafından tasarlanmış, Transsolar ise yapının sıfır enerji durumunu elde etmesini sağlayacak çözümleri hesaplamış. Bu iki ekibin birlikte çalıştığı yamaçtaki kampüs 4,3 dönümlük alana inşa edilmiş.


Fotoğraf: Ariel Huber

Sınıflar, çekirdeğin tamamen açık olmasını ve yalnızca sirkülasyona hizmet eder şekilde konumlanmasını sağlamak amacıyla yapının çevresinde sıralanmış. Merkezi şekilde konumlandırılan bu havalandırma boşlukları, yapının strüktürel çekirdeğine entegre edilmiş ve nihayetinde, pasif bir şekilde hava akışını yönlendirmek ve soğutma sağlamak amacıyla güneş bacaları olarak, çatı seviyesinin üzerinde dışa doğru genişliyor. Büyük kısmı açık olan cephe bambu panellerle gölgelendirilirken, her katta pastel tonlara boyanan tavanların bu beton ve taş ağırlıklı yapıya canlılık kazandırılması amaçlanmış.


Fotoğraf: Ariel Huber

Büyük heves ve mütevazi bütçeyle hayata geçen yapı, Hindistan’ın sıcak ve nemli iklimine rağmen herhangi bir mekanik sistem kullanmadan, konforlu iç mekan koşulları sağlıyor. Tasarım iklime duyarlı bir kütle oluşturmanın yanı sıra, stratejik program yerleşimi, hava akışına ilişkin çalışmalar ve gölgelendirme için yerel malzeme olan bambunun kullanılması gibi bileşenler sayesinde, yapının mimari ve strüktürel altyapıyı yıl boyunca konforlu öğrenme ve yaşama mekanları sunacak şekilde kullanmasına izin veriyor. Avasara Academy’nin mimarisi, akademik yapılar, konutlar, kamusal yapılar ve kutsal alanlara ait yerel ve genel örneklerden aldığı ipuçlarıyla, bulunduğu alan, program, iklimlendirme, topluluğun ihtiyaçları, öğrenme için bir sığınak sağlama gibi ihtiyaçlara cevap verir nitelikte tasarlanmış.


Fotoğraf: Ariel Huber

Her katın tavanı ayrı bir renge boyanmış.


Fotoğraf: Case Design

Dış mekandaki hava, sınıflara ve yaşama mekanlarına ulaşmadan önce, pasif olarak ön soğutma sağlayan bir dizi toprak kanal yoluyla çekiliyor.


Fotoğraf: Case Design

İç mekanlar, arkadaki tepeyi görür şekilde tasarlanmış.


Fotoğraf: Ariel Huber

Cephesinin büyük kısmı açık olan yapıda bambu, gölgeleme ve mahremiyet sağlıyor.


Fotoğraf: Ariel Huber

4,3 dönümlük kampüs, Pune’un 10 kilometre batısında ve Mumbai’nin yaklaşık 145 kilometre güneydoğusunda bulunuyor.

 

 


Diyagram: Transsolar Klimaengineering

Güneş bacaları, güneşten alınan ısıyı kullanıp pasif bir şekilde hava akışı ve soğutma sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın