Shigeru Ban’dan Japon Adasında Ahşap Bir Meditasyon Binası: Zenbo Seinei

Pritzker Ödüllü mimar Shigeru Ban Japonya’daki Awaji Adası’nda Zenbo Seinei isimli bir projeye imza attı. Projede ağaç tepelerinin üzerinde meditasyon için bir açık hava platformu da bulunuyor.

Adanın kuzey tarafında ağaçların arasında yer alan meditasyon binası, kendini yansıtma, sağlıklı beslenme ve farkındalık için alan arayan turistler için tasarlanmış.

Shigeru Ban Architects, Zenbo Seinei’yi ağaçların tepesinden çıkıyormuş gibi görünen ve ziyaretçileri doğanın içine çeken uzun ve ince bir ahşap hacim şeklinde planlamış.

Yapısal destek, ahşapla kaplanmış iki çelik kolon ve diyagonal eleman içermeyen bir kafes kiriş türü olan vierendeel kafes kiriş ile sağlanmış.

Binanın içinde meditasyon alanları, misafir konaklama yerleri ve Budist rahiplerin yediği ve yerel sebzelerden yapılan yemeklerin servis edildiği bir restoran da bulunuyor.

Yapının altında kayalar ve heykellerle dolu bir açık hava da tasarlanmış.

Zenbo Seinei binasının büyük kısmı 90 metre uzunluğunda ve 7,2 metre genişliğinde olacak şekilde hayata geçirilmiş.

Bu alan, bir tür oturma meditasyonu olan zazan için bir platform sağlayan sürgülü cam duvarlara sahip 100 metre uzunluğundaki ahşap güverte üzerinde konumlandırılmış

Bina, Seto İç Denizi’ndeki Awaji Adası’ndaki bir dizi tesisi yöneten Japon şirketi Pasona Group tarafından yaptırılmış.

Etiketler

Bir cevap yazın