Seyre Daldım Gökdelenleri

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Flatiron Public Plaza Holiday Design Competition'ın kazananı, hamaklı enstalasyon projesiyle New Yorklu mimarlık ofisi LOT oldu.

Van Alen Enstitüsü ve the Flatiron/23rd Street ortaklığında 2014’ten beri her yıl düzenlenen yarışmada amaç, Flatiron Bölgesi’nin merkezinde yer alacak tasarımla, dikkat çekici fakat geçici bir kamusal mekân inşa ederek Noel sezonu boyunca bölgeyi canlı tutmak.

2014 ve 2015 yıllarında kazanan tasarımlar kentin kimliğini yansıtan sembolik özeliklere sahipken bu yıl birinci olan tasarım, insanları, kentin yoğunluğundan sıyrılıp gökyüzünü seyretmeye davet ediyor.

LED’le donanmış çelik kemerler altında yerleştirilen hamaklardan oluşan Flatiron Sky-Line isimli tasarım ile ziyaretçiler, çevredeki Met Life Kulesi veya Empire State Binası gibi gökdelenleri seyre dalacak.

Architensions, Büro Koray Duman Architects, Freeland Buck ve Young & Ayata olmak üzere dört New Yorklu mimarlık ofisini geride bırakarak yarışmayı kazanan LOT tasarımı, 21 Kasım’da kullanıma açılacak, yılbaşına kadar kalacak.

Etiketler

Bir cevap yazın