Seyahat Bursu’nun 2017 Yılı Kazananı Belirlendi

Seyahat Bursu 2017'nin kazananı Ahmet Can Karakadılar oldu.

Bu yıl Geberit sponsorluğunda düzenlenen ve teması “Zaman Geçer…” olarak belirlenen Seyahat Bursu 2017 için ilk aşamada 59 proje başvurmuş ve 19 isim finale kalmıştı. 27-28 Nisan günü finale kalan isimlerin birbirinden ilginç ve başarılı sunumları izlenerek yapılan değerlendirme sonrasında Ahmet Can Karakadılar bu yılın Arkitera Gezgini olarak seçildi.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi 3.sınıf öğrencisi olan Ahmet Can, “Zaman geçer; fikirler, binalar, şehirler, ideolojiler, anılar, deneyimler kalır.” diyerek Bolşevik İhtilali’nin 100. yıldönümünde, ihtilalin Sovyet mimarisine etkilerini inceleyecek. Ekim Devrimi ve onunla gelen toplumcu ve yapıcı (konstrüktivist) anlayışın dönem içindeki etkileri ve değişimlerini gözlemleyecek. Avangard Rus Mimarisi, Stalinist Mimarlık, Modern Sovyet Mimarisi ve günümüz çağdaş mimarlığının izlerini Moskova ve St.Petersburg’da sürecek. 

Hobileri arasında quidditch, ragbi, fotoğrafçılık ve kamp olan gezginimizin izcilik geçmişi de var.

Seyahat etmeyi ve bu sırada yaptığı gözlemleri açık platformlarda paylaşmayı seven Ahmet Can’ın yolculuk hazırlıklarını, seyahati sırasındaki notlarını aşağıdaki hesaplardan takip edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/seyahatbursu/

https://www.facebook.com/seyahatbursu

https://twitter.com/seyahatbursu

http://seyahatbursu.com/

Etiketler

3 yorum

 • cem-yildirim says:

  Harika konu, ve Türkiye’de hakkında oldukça az araştırma var. Ben de 4 yıldır bu yapıları fotoğraflayıp kurguları ve plan tipolojileri hakkında bir araştırma yazıyorum. Gezilecek konstrüktivist yapılar arttırılabilirdi ancak yine de harika bir zaman geçireceğinden eminim gezginin.

 • cem-yildirim says:

  Her Cumartesi Narkomfin’e yabancılara yönelik gezi düzenleniyor. Mutlaka grupla içeri girmenizi tavsiye ederim. Bu organizasyon haricinde içeri girmenize izin vermezler. Genç sanat tarihi mezunları anlatıyor. Mail adresi verirseniz ilgili linkleri sizinle paylaşırım.
  Rusakov Workers’ Club’ın restorasyonu bitti, biraz uzak kent merkezine ama kesinlikle görmeye değer. Rotanıza yakın Kauchuk Fabrikası İşçileri Klübü var Melnikov’un, şu an iç mekanda restorasyon devam ediyor, giremezsiniz ancak yapıyı görmek oldukça iyi.
  İzvestia Gazetesi binası yine merkezde, çok orijinal bir yapı. Shukhov Tower, Novo-Ryazanskaya Garajı ve eğer girebilirseniz Ivan Fomin’in MPS binasıyla Krasnye Vorota metro girişi çok ilgi çekici.
  Gorky Park’ta Rem Koolhaas’ın sosyal sanat galerisine dönüştürdüğü eski bir fabrika var. Hem o güne hem de çağımıza saygılı davranmış tasarımda.

 • cem-yildirim says:

  Narkomfin İngilizce Turu için link:
  https://goo.gl/1tsWvR

Bir cevap yazın