Sarıyerliler ‘rantsal dönüşüme’ karşı toplandı

Sarıyer'de çeşitli mahallelerin oluşturduğu Sarıyer Mahalle Dernekleri ve Kooperatifleri (SMDK), kentsel dönüşüme karşı "İşte çözüm" başlığıyla bir etkinlik düzenledi.

Piyasacı AKP iktidarının “kentsel dönüşüm” adı altında başlattığı yağma sürecinden en fazla etkilenecek yerlerden birisi olan Sarıyer’de çeşitli mahallerin oluşturduğu Sarıyer Mahalle Dernekleri ve Kooperatifleri (SMDK), “İşte çözüm” başlığıyla bir etkinlik düzenledi.

Yerleşim alanlarının hukuki güvenceye kavuşturulması için mücadele eden mahalle dernekleri ve kooperatifler, dün Beşiktaş Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte kendi çözümlerini paylaştılar. Sinevizyon gösterimiyle başlayan etkinlikte, bugüne kadar yaşanan süreç anlatılırken, mahalle derneklerinin temsilcileri sırasıyla söz aldı.

Arazilerin kendilerine toplu ve bedelsiz bir şekilde devredilmesini talep eden Sarıyerliler, “partimiz de seçimimizde mahallemizdir” derken, siyasilere “Birlikte planlamaya var mısınız? Ranta yol vermemeye var mısınız?” sorularını sordu.

TKP, ÖDP ve CHP’den de temsilcilerin katıldığı etkinliğe Sarıyerlilerin katılımı dikkat çekti.

Etiketler

Bir cevap yazın