Sancaklar Camii, Abdullatif Al Fozan Ödülü’ne Layık Görüldü

EAA-Emre Arolat Architecture tasarımı Sancaklar Camii, Uluslararası The Abdullatif Al Fozan Awards for Mosque Architecture tarafından 21. yüzyılın cami mimarlığında anlamlı sosyal etkiler yaratan özgün yapılara verilen ödülün sahibi oldu.

Bu dönem ilk olarak Paris’te, sonrasında da Kuala Lumpur’da toplanan ve dört mimar, bir antropolog, bir sanatçı ve bir sanat eleştirmeninden oluşan uluslararası jüri, üç farklı kıtadan ve 43 ülkeden aday olarak gösterilen 201 cami arasından, farklı kategorilerde yedi camiyi ödüllendirdi. Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’ın Medine kentinde yapılan törene katılan ve aynı zamanda Abdullatif Al Fozan Ödülleri Mütevelli Heyeti Başkanı olan Prens Sultan Bin Salman Al Saud, yerel kültürlerin ve toplumların gelişiminde cami mimarlığının öneminin altını çizen bir konuşma yaptı.

İstanbul Büyükçekmece’de 2013 yılında inşa edilen Sancaklar Camii, daha önce de 2019 yılında Amerikan Mimarlar Enstitüsü “İnanç ve Biçim Ödülü”, 2018 yılında RIBA – İngiliz kraliyet Mimarlar Enstitüsü “Yılın Uluslararası Yapıları Ödülü”, 2017 yılında AMP “Architectural MasterPrize Ödülü”, 2016 yılında World Architectural Award “Gerçekleştirilmiş Camiler Ödülü”, East Centric Architecture Triennale “Special Award of Architext Review Ödülü” ve AICA India “Kültürel ve Toplumsal Alanlar Ödülü”, 2015 yılında 2A ASIA “Kamusal Kategori Ödülü”, Archmarathon “Dini Yapılar Ödülü”, London Design Museum “Yılın Tasarımı Ödülü”, Mies van der Rohe Awards “Highly Commended Ödülü” ve Archdaily “Yılın Dini Yapısı Ödülü”, 2014 yılında TMMOB Mimarlar Odası “Ulusal Mimarlık Ödülü” ve 2103 yılında World Architectural Festival “Tamamlanmış Dini Yapılar Ödülü” gibi çok sayıda ulusal ve uluslararası ödül almıştı.

Proje Fotoğrafları: Cemal Emden

The Abdullatif Al Fozan Awards for Mosque Architecture tarafından verilen ödülün parasal kısmı, Sancaklar Camii’nin kullanım sırasında yıpranan bölümlerine ait, bu yılın başında EAA-Emre Arolat Architecture tarafından gönüllü olarak üstlenilen tamirat ve tadilat işleri için kaynak sağlamış olacak.

Abdullatif Al Fozan Ödüllerinin hazırladığı Sancaklar Camii belgeselini buradan izleyebilirsiniz:

Etiketler

1 Yorum

  • Özgür Savaş Özer says:

    Yeri geldiğinde söylüyorum. Cami fonksiyonu olarak iyi bir yapı değil. Çünkü akustik olarak uygun değil. İçeride yalnız kalabilmek bir yana, mekanın en uzak köşesinde iki kişi kendi arasında fısıldaşsa tüm detayları duyuyorsunuz. Sanki duyasınız diye özellikle yapılmış gibi.

Bir cevap yazın