Salon2, Günseli Türkay ile birlikte İstanbul Fashion Week’te

Günseli Türkay İstanbul Fashion Week kapsamında, Alper Derinboğaz ile birlike hazırladığı ve “Mukarnas” ismini verdiği 2012-2013 Sonbahar-Kış koleksiyonunu visual art show eşliğinde moda severlere sunacak.

MUKARNAS 2012/2013 Sonbahar Kış Koleksiyonu için yine farklı disiplinleri birleştirerek koleksiyon içeriğini zenginleştiren Günseli Türkay, MUKARNAS’ı; “Arkitera Genç Mimar Ödülü”nü kazanan, Salon2 ve WeDream tasarım studyoları’nın kurucu ortağı mimar Alper Derinboğaz ile birlikte kurguladı. Mimar Alper Derinboğaz teknoloji/mimarlık arakesitinde pojeler geliştiriyor, medya, sanal dünya, sosyal ağlarla bütünleşik mekanlar tasarlıyor. Çeşitli üniversitelerde tasarım dersleri veren mimar dijital enstelasyonlardan, Fikirtepe gibi kentsel dönüşüm projelerine kadar farklı birçok farklı ölçekte ürünler vermekte.

Tasarım süreci ise şöyle şekillenmiş:
“Osmanlı mimarisi kökeninde bulunan ve mukarnas olarak anılan bezeme formu koleksiyonun ilham kaynağı oldu. Mukarnas aslen evrenin tek ruhunu simgeleyen kubbeye geçiş formu, kubbeyi havada yüzercesine taşıtan bir bezeme. Prizmatik desenlerin yanyana ve üst üste kullanımı evrensel birlik ve dengeyi sembolize eder. Mukarnas formu parametrik tasarım gibi güncel tekniklerle bu koleksiyon için yeniden üretildi ve melezleştirilerek kullanıldı. Bu formlar kubbede değil ama vücudu saran bir yüzeyde yeniden anlam kazandı. Bu sureçte çikan desenlerde matematik algoritmalarin kullanimi karmaşık örgü desenleri üretmektedir. Bu desenler uzun gece elbiselerinde el işçilikleri ile birleşerek avangard bir görüntü yakaladı. Her elbise için ayrı ayrı tasarlanan omuz ve vücud aksesuarları da giyen kişiye kendi seçimlerini yapma şansı vermektedir. Aslen insan bedenini çevrelemeyi amaç edenin iki alan, mimarlık ve moda, arasında ki sınır Mukarnas koleksiyonu ile eriyor ve yeni açılımlar getiriyor.”

Etiketler

Bir cevap yazın