Safranbolu tabakhaneleri turizme kazandırılacak

Her köşesinde Osmanlı'nın parmak izine rastlanan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde 1940'lı yıllara kadar kullanılan ve daha sonra atıl kalan tabakhane bölgesi restore edilerek kültür turizmine kazandırılacak.

Tabakhane bölgesinde 1800’lü yıllarda kurulan ve 1940’lı yıllara kadar deri üretilen atıl vaziyetteki 84 tabakhane, restore edilecek.

Toplantı salonları, müze, yöresel ürünlerin pazarlanacağı dükkanlar ve dinlenme alanlarının yapılacağı tabakhaneler, kültür turizminin hizmetine sunulacak.

KAMULAŞTIRMA YAPILACAK
Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi bölgenin alt kısmında Akçasu ve Gümüş derelerinin birleştiği alandaki tabakhane bölgesinin turizme kazandırılması için çalışma başlattıklarını söyledi.

Bölgedeki atıl tesislerin sahipleriyle yaptıkları görüşmelerin ardından kamulaştırma yapacaklarını vurgulayan Aksoy, “Tabakhane bölgesi, ilçemizin turizmi açısından çok önemli. Geçmişte Osmanlı’nın ekonomisine deri üreterek önemli katkıda bulunan tabakhaneler şimdi kültür turizmine hizmet edecek. Bu alanla alakalı projeler hazırlandı. Alan çok geniş bir bölgeyi kapsıyor. Yer sahipleriyle görüşüyoruz. Kamulaştırma için kaynak ayrılacak. Kamulaştırma tamamlandığında bölgedeki tesislerde restorasyonlar başlayacak. Tarihi yapıların aslına uygun yapılacak restorasyonların sonunda ilçemiz çok güzel bir alan kazanmış olacak” diye konuştu.

AMAÇ TURİZM YOĞUNLUĞUNU HAFTA İÇİNE YAYMAK
Tarihi ilçenin hafta sonu yoğun bir turist akınına uğradığını ancak hafta içi sakin olduğunu belirten Aksoy, şöyle devam etti:

“Amacımız hafta sonu yoğunluğunu hafta içine de yaymak. Bunun için turizm çeşitliliği çok önemli. Bu alanda yapılacak önemli çalışmalardan birisi de tabakhane bölgesinin restorasyonu olacak. Bu alan kültür turizminin hizmetine sunulduğunda hafta içinde de turist gelecektir. Bu alandaki, birkaç büyük tesis toplantı salonuna çevrilecek. Bu sayede kongre turizmi de nasiplenecek.”

Aksoy, restorasyonlara kamulaştırmanın ardından hemen başlanacağını, hazır olan kaynakların yanında bazı kurumlardan kaynak desteğinin de alınacağını kaydetti.

Etiketler

Bir cevap yazın