Sade Tasarım ve Ölçülü Malzemeler ile Tasarım

Portekiz Aveiro Belediye Stadyumu’nun tribünleri ve eğitim kompleksini SUMMARY tasarladı.

Arazi, futbol antrenmanları ve genç takımların resmi maçları için bir destek yapısı olarak Aveiro Belediye Stadyumu’nun yakın çevresinde yer alıyor. Proje, dört futbol sahası, soyunma odaları, halka açık tribünler, otopark tesisleri ve ücretsiz olanaklar içeren bir destek tesisinden oluşuyor.

Tüm işlevler tek bir binada, her iki tarafta oyun sahalarına bakan halk tribünleri ve geri kalan programatik işlevler altında yer alıyor. Tüm işlevleri ve iki halka açık tribünü tek bir birimde birleştirme seçeneği, sirkülasyonu optimize ediyor ve inşaat malzemelerini, inşaat maliyetlerini ve inşaat süresini de azaltıyor.

Binanın genel görüntüsü ve konstrüksiyon sistemi güçlü bir şekilde iç içe geçiyor. Yapıda, özellikle betonun doğal renginde kullanılması; ek bitirme ihtiyacını ortadan kaldıran, aynı anda hem estetik hem de uygun maliyetli bir seçim olarak görülüyor. Renk kullanımı ise sirkülasyon alanlarında güçlü bir etki yaratmak ve tüm kamu erişim alanlarını sembolik olarak tanımlamak için kullanılıyor.

Tasarımın sadeliği ve görünen malzemelerinin ölçülü olması, çevreye yapılan müdahaleye belirli bir tarafsızlık sunarak ve yakındaki stadyumun daha güçlü varlığıyla rekabet etmeyerek, binanın alandaki varlığının daha az olmasını amaçlıyor.

Sportif aktiviteyi destekleyen teknik fonksiyonların yer alacağı bir bina olması sebebiyle, her iki sahaya bakan tribünleri zıt yönlere yerleştirerek binanın üzerine sosyal bir katman kazandırılmış.

Binanın konfigürasyonu ve program dağıtımı, kamusal yaşamın ortaya çıkabileceği ve bir topluluk duygusunun daha güçlü hissedilebileceği bir dizi durum yaratıyor. Girişe yakın bar yerleşimi ve tüm kamusal unsurların aynı sarı renkle çevrelenmiş gösterimi, kamusal alanları işaretliyor.

Bu binanın inşaatı bütünleşik olarak prekast beton elemanlara dayanıyor. Bir fabrikadayken bileşenlerin kalite seviyesinin izlenmesi, daha verimli bir inşaat süreci sağlıyor. Bu süreç, bir kamu binası inşa edilirken belirleyici bir faktör olan önemli bir zaman tasarrufu sunuyor.

Çapraz havalandırmayı güçlendiren açıklıklar, güneş panelleri gibi aktif araçların kullanımı ve diğer enerji verimliliği çözümleri gibi biyoiklimsel kaynakları kullanılıyor. Kamuya açık bir bina için uzun vadede bu özelliklerin işletme maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılmasına katkıda bulunacağı ön görülüyor.

Etiketler

Bir cevap yazın