Rusya, Londra’yı Alaska’ya Bağlayacak Bir Otoyol Planlıyor

Rusya Londra'yla Alaska'yı birbirine bağlayacak 20 bin kilometrelik otoyol yapmayı planlıyor.

The Telegraph’den Oliver Smith’in haberine göre; Rus yetkililer Atlantik ile Pasifik’i birbirine bağlayacak otoyol planlarını kabul ettiler.

Trans-Eurasian Belt Development planları Avrupa’daki mevcut yol ağlarını doğu Rusya’ya bağlayacak. Rusya boyunca belli bir yol hattı olsa da Moskova’dan ilerisi bozulma eğiliminde.

Siberian Times’da ana hatları yayınlanan öneri Trans-Siberian Demiryolu’na benzer bir rota izleyecek. Gaz ve petrol boru hatları ile birlikte yeni bir hızlı tren hattı da bu otoyolu takip edecek. Hatta demiryolunun Manş Tüneli gibi bir tünel vasıtasıyla Rusya’nın Chukotka bölgesinden Alaska’ya geçme ihtimali de göz önünde bulunduruluyor.

Turizmin gelişmesi ve Rusya’nın küresel bir ulaşım merkezi haline gelmesini sağlayacak bu fikirler Rusya Bilimler Akademisi toplantısında sunuldu. Akademi Başkanı Vladimir Fortov projenin çok iddialı ve pahalı olacağını dile getirdi. Ama aynı zamanda büyük bir bölgenin kalkınmasında çok önemli bir rol oynayacağını da sözlerine ekledi.

Trans-Siberian Demiryolu Moskova ile Vladivostok’u birbirine bağlıyor ve 9.258 km uzunluğunda. Baştan sona yolcuuk yedi gün sürüyor. 

Etiketler

Bir cevap yazın