Robotlar Tokyo 2020’nin “An”larını Sanat Eserine Dönüştürüyor

Londralı tasarım ofisi Jason Bruges Studio, Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları için Ueno Park’ta sanat, spor, teknoloji ve Japon Zen bahçesi geleneğini birleştiren "The Constant Gardeners" isimli enstalasyonu tasarladı.

Projenin ismi “sürekli bahçıvanlar” anlamına geliyor. Dört robotik “bahçıvan”, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’ndan canlı verileri kullanarak sanat eserleri oluşturuyor. Bu dört robottan oluşan ekip, hafif dokulu siyah bir bazaltı tuvale dönüştürerek illüstrasyonlar üretiyor.

“Bahçıvanlar”, atletik performansların video kliplerinden okunan verileri kullanıyor, illüstrasyonları Tokyo 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na bağlı olarak üretiyorlar. Amaç, sanat eserinin her disiplin için en az bir illüstrasyonu tamamlaması.

Günlük performanslarda “bahçıvanlar”, olimpiyatlar boyunca 150 illüstrasyon oluşturmak için iş birliği yapacak. Bazıları zaman içinde ortaya çıkan bir olayın hikayesini sergilerken, diğerleri tek bir kusursuz harekete veya spor anına ışık tutacak.

Çeşitli spor disiplinleri ve etkinliklerinden geçmiş video görüntülerini analiz eden yerleştirme, profesyonel atletizm dallarındaki dinamizmi aktarıyor. Geleneksel Japon Zen bahçesinin estetiğini; el sanatını ve hareketlerini titizlikle yaparak oyunların zirvesine ulaşmalarını sağlıyor.

Kullanılan robotlar; çalışma ömürleri boyunca BMW fabrikasında araba üretmek için kullanılmış ve sonradan geri kazanılmış. Her biri yeni rolüne göre yenilenip ve onarılmış, ancak iş burada bitmemiş.

Şu anda karmaşık koreografili görevler için kullanılan robotlar başlangıçta minimal, endüstriyel ve sürekli tekrarlayan hareketler gerçekleştirmek amacıyla üretilmiş ve aslında performans için tasarlanmamışlar. Fakat mevcut tasarım, beklentileri farklı yöne çekmiş.  Yaratıcı ve deneysel amaçlarla bu teknolojiden yararlanmak için Jason Bruges Studio’nun “sistemi ele geçirecek” özel bir kontrol programı oluşturması gerekmiş.

Tokyo Festival Special 13’in bir parçasını oluşturan yerleştirme, The Tokyo Metropolitan Government and Arts Council tarafından yaptırıldı ve İngiltere/Japonya ikili sezonu kapsamında British Council ile iş birliği ile yerine yerleştirildi.

“Robotik ve performatif sanatlarda yeni paradigmalar geliştirerek, yenilikçi teknolojilerin hikaye anlatımında nasıl kullanılabileceğini göstermeyi umuyoruz. Tokyo’daki izleyicilere Tokyo 2020 oyunlarını ve sporcularının inanılmaz beceri ve başarılarını kutlayan erişilebilir ve anlamlı bir deneyim sunuyoruz.”
Jason Bruges

Etiketler

Bir cevap yazın