RIBA’nın Zengin Mimari Arşivi Google Arts & Culture’da

Dünyadaki en büyük ve eski mimari koleksiyonlardan birine sahip olan The Royal Institute of British Architects (RIBA), Google Arts & Culture ile iş birliğine gitti. 

Venedik Ca’ d’ Oro, 1825. Martin Joseph Stutely,

Royal Institute of British Architects (RIBA) koleksiyonundan 15 albüm 21 Mayıs Cuma gününden itibaren, Google Arts & Culture’da ücretsiz olarak görüntülenebilecek. Sergilenenler arasında New York’taki Central Park’ın tasarlanma sürecine dair bilgilerden, Gana’daki modernist binalara ve bir asırlık Olimpiyat binalarından Venedik’teki simge yapılara dair bir seçki bulunuyor.

Yeni Louvre’un kuzey kanadının inşaatı 1849, Edouard-Denis Baldus

RIBA koleksiyonundan öne çıkanlar arasında Ernö Goldfinger, Sir Charles Barry (Big Ben), Étienne-Louis Boullée ve Toyo Ito’nun orijinal çizimleri; Walter Gropius, Pier Luigi Nervi, Kenzo Tange, Jane Drew & Maxwell Fry, Zaha Hadid ve Diller Scofidio & Renfro’nun projeleri; New York ve Venedik’in (Carlo Ponti, Carlo Naya ve Alinari Fratelli) 1860’lardan itibaren fotoğrafları; 1846’da yapım aşamasında olan Louvre’un bir fotoğrafı da bulunuyor.

Hampton Court Palace, 1819

“Google Arts & Culture ile yeni ortaklığımız, küresel bir kitleye ilham vermek ve benzersiz hazinemizi sergilemek için harika bir fırsat yaratıyor. Dünya çapında tasarım ve mimarinin etkisini ve önemini göstermek için daha fazla çevrimiçi deneyim yaratmayı ve sergi küratörlüğünü yapmayı dört gözle bekliyoruz.”
RIBA CEO’su Alan Vallance

Erno Goldfinger’ın Willow Road, Hampstead, Londra’daki tasarımı

“RIBA ile ilham verici bir mimari yolculuk olmasını umuyoruz. İş birliğimiz sayesinde, onların inanılmaz hikayelerini, kaynaklarını dünyanın her yerinden mimarlık severler, hevesli öğrencilerle paylaşmaya yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz. RIBA, dünyanın önde gelen mimari koleksiyonlarından birine sahip ve biz geleceği tasarlamaya çalışırken küresel mimari yeteneklere ilham veriyor ve onları destekliyor. “
Google Arts & Culture Direktörü Amit Sood

Oak Bridge, Central Park, New York 1860

Sergilenen koleksiyonları https://artsandculture.google.com/project/riba adresinde bulabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın