Rexx Sineması Durumu Şüphe Uyandırdı

Yıkılma haberleriyle gündeme gelen Rexx Sineması'nın etrafının kapatılıp çevrilmesi şüphe uyandırdı.

Fotoğraf: Fırat Fıstık

Fırat Fıstık’ın 31 Mart’ta Gazete Kadıköy için yaptığı haberde Rexx Sineması yerine yeni bir kompleks yapılmak üzere yıkılacağını yazmış ve mülk sahibi Rum Ortodoks Vakfı yöneticisi Kostandin Kiracopulu ile yaptığı görüşmeleri aktaran bir haber hazırlamıştı.

Aradan geçen 5-6 aylık zaman dilimi içerisinde Rexx Sineması’nın durumu belirsizliğini korurken Fırat Fıstık’ın Twitter hesabından 3 Aralık’ta Twitter üzerinden paylaştığı fotoğrafta halihazırda kapanmış olan sinemanın etrafının kapatılıp çevrildiği görülüyor.

Pınar Sezginalp’ın Mimarlar Odası’nın Anma Programı kapsamında Mimarlık Dergisi için yazdığı “Anıların Duvarlarıyla: Maruf Önal’ın Reks Sineması” başlıklı yazıda sinemayı “mimarın ayakta kalan eserlerinden en önemlisi olduğu söylenebilir,” şeklinde ifade ediyor. 2018 yılında yayınlanan yazıyı Sezginalp “60 yıla yakın süredir işletilen sinemanın günümüzdeki işletmecisi Viron Bey yapı hakkında çıkan yıkım söylentisinin gerçek olduğunu; arsa sahibinin, sinema yapısını alışveriş merkezine döndürmek üzere işletmeciye karşı açtığı davayı kazandığını; arsa sahibine ödenen tazminat ile halen ayakta durmakta olan sinemanın işletmesinin ekonomik olarak güçlük çektiğini aktardı. Rant elde etmek adına yıkılan birçok diğer yapı gibi, en az 150 senelik duvarları kucaklayan modern bir tasarımla inşa edilmiş olan ve hem mimari hem de işlevsel değeriyle Kadıköy’ün kentsel mekânında ve toplumsal hafızasında önemli bir yer kazanmış olan Reks Sineması da kaybedilme riskiyle karşı karşıya,” şeklinde bitiriyor.

Bugün gelinen noktada sinemanın akıbeti belirsizliğini koruyor.

“Kadıköy’ün simge adreslerinden Rexx Sineması kapandı. Sinemayı işleten Viron Anas, kapanma sebebinin mülkiyeti elinde bulunduran Rum Ortodoks Vakfı’nın kira artış talebi olduğunu iddia etse de vakıf bu iddiayı reddetti. Vakıf yöneticisi Kostandin Kiracopulu, binanın yıkılarak yerine yeni bir kompleks yapılacağını söyledi

Rexx Sineması, ilk olarak 1962 yılında perdelerini açmıştı. Daha öncesinde, 1930’larda ise aynı binada Hale Sineması bulunuyordu. Afife Jale’nin ilk oyun oynadığı yer özelliği taşıyan tarihi bina Cumhuriyetin ilk yıllarında Apollon Tiyatrosu olarak hizmet verdi.

1962 yılında sinemaya son hali verildikten sonra mülkiyet Rum Ortodoks Vakfı’na devredilmişti. 930 koltuk kapasitesine sahip olan Rexx Sineması’nı işleten Viron Anas ise Almanya’da yaşıyor.

Bina Yıkılıp Yeniden Yapılacak

En merak edilen konu ise binanın geleceği, sinemanın kalıp kalmayacağı. Kiracopulu bu konuya dair de binanın depreme dayanıksız olduğunu belirterek yıkılarak yenisinin yapılacağını ve bir kompleks kurmayı planladıklarını anlattı: “Bina dayanıksız. İçinde zaten çeşitli değişiklikler yapıldı, izin alınmadan. Viron Bey, balkonu cep sinemalarına çevirdi. Belediyeye de başvuruda bulunmadı. O bina depreme dayanıklı değil, yıkılıp tekrar inşa edilmesi gerekiyor. O süreci de başlatmış bulunuyoruz. Teklif alarak görüşmelere başladık. Belediye Başkanı Şerdil Beyle de görüşme yapacağız. Proje üzerinde çalışıyoruz, şirketlerle ilk görüşmeyi yapmıştık ancak virüs nedeniyle kesildi. Sinemadan çok kültür merkezine benzeyen bir kompleks yapmayı düşünüyoruz. İçinde otopark da, çok amaçlı salonlar da olacak. Böyle bir projemiz var.”

Kiracopulu ayrıca vakfın ekonomik durumundan dolayı yap-işlet-devret usulüyle bir firmayla anlaşılacağını, o firmanın kararlarının da tartışılacağını ve karar verileceğini vurguladı.

Belediye Devreye Girdi

Tarihi Rexx Sineması konusunda Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da devreye girdi. Odabaşı, kendi sosyal medya hesabı üzerinden şunları yazdı: “Kadıköy’ün en önemli kültür değerlerinden olan Rexx Sineması’nın kapanma kararını sizler gibi ben de üzülerek öğrendim. Salgın tehdidinin aşılmasının ardından sinema binasının mülk sahipleriyle bu değerli kültür mirasını geleceğe nasıl taşıyabileceğimizi değerlendireceğiz.”

 

Etiketler

Bir cevap yazın