Raulino Silva Arquitecto’tan Kedi ve Köpek Oteli

Canine and Feline Hotel, Portekiz'in Parada kentinde, yerel stüdyo Raulino Silva Arquitecto tarafından hayvanlar için konaklama olanağı sunmak üzere eski bir bağ üzerine inşa edilmiş.

Sahipleri iş veya tatil için seyahate giden evcil hayvanlar, bakım salonu ve bir evcil hayvan havuzunu da içeren Canine and Feline Hotel’de keyifli zaman geçirebiliyor. Tesis bünyesinde bir veteriner, bakım odaları ve bir de ofis yer alıyor.

Dış koridorlarla birbirine bağlanan üç açık beyaz-gri blok şeklindeki tesiste avlunun hemen karşısında, kedi misafirleri için büyük bir ışıklık ile aydınlatılan, kapalı bir oyun alanına doğru içeriye bakan on iki ayrı odadan oluşan kedi oteli yer alıyor.

Raulino Silva Arquitecto gürültüyü en aza indirmek için farklı türlerden konukları ayrı tutmak için köpek otelini ayrı bir blokta konumlandırmış. Bu uzun blok, bir koridorun her iki yanında köpekler için kapalı bir oyun alanına açılan iki sıra kulübe içeriyor.

Koridorun ortasından geçen bir iç bahçe, köpekleri birbirlerinin görmelerini engelliyor. Tüm odalarda bahçeye bakan büyük cam pencereler yer alıyor.

Bu iki katlı binada ayrıca duşlu bir personel alanı ve döner bir merdivenle erişilen bir soyunma odası da tasarlanmış.

Tesiste köpeklerin dışarıda oyun oynamasına ve eğitim almalarına olanak veren bir alan da bulunuyor. Bu alan, bağın asmaları için destek olarak kullanılan granit direklere asılmış ağ çitle sabitlenmiş. Alanın etrafındaki orijinal granit duvarlar restore edilmiş ve bodrum katındaki yükleme ve boşaltma alanlarına erişim yolunu döşemek için yerel granit kullanılmış.

Raulino Silva Arquitecto, Canine and Feline Hotel’in dışını, dış ısı yalıtım kompozit sisteminin (ETICS) beyaz-gri panelleriyle kaplamış. Çatı bitümden yapılmış bir ısı yalıtımı tabakası ile kaplanmış ve çakıl taşları ile sabitlenmiş.

Zeminlerde betona uygulanan ve kesintisiz bir yüzey oluşturan dayanıklı ve temizlenmesi kolay bir malzeme olan kendiliğinden yayılan epoksiden kullanılmış. Kaymaz ancak yıkanabilir bir yüzey oluşturmak için banyoların zeminlerine tek bir gri mikro çimento katmanı uygulanmış. Kapılar ve dolaplar beyaz lake MDF’den yapılmış.

Etiketler

Bir cevap yazın