Prag’ın Gelişen Bölgesi Karlín’de Bir Kahve Merkezi: Grounds

GROUNDS, Prag'ın gelişen bölgesi Karlín'de bir kahve merkezi. Hareketli bir ofisin iç avlusuna yerleşen merkez, doğrudan üreticisinden alıp tüketiciye kahve servisi yapıyor.

Maliyetleri düşürmek, aynı zamanda mimari ve mekanların üretim süreçleriyle nasıl ilişkili olduğunu öğrenmek için, inşaat uygulamalı yapılmış.

Tepedeki doğal ışıktan yararlanılarak oluşturulan mekandan sızan ışık merkezin çeşitli noktalarına dağılıyor.

Girişteki diğer alanlar, kahve çekirdeklerinin depolanmasından kavurma, temizleme ve paketleme işlemlerine kadar kurum içi kahve üretimine ayrılmış.

Yerleşik iç oda, hem profesyonel barista makinelerinin satış yeri olarak hem de eğitim atölyeleri ve yarışmaların yapıldığı kahve testi için ayrılmış.

Merkezi mekanın girişe bakan tarafı kafeterya ve kahvenin son kullanıcılara satışı için ayrılmış. Yan duvardaki turuncu rengindeki metal asma bir merdiven üstteki, organik olarak şekillendirilmiş kıvrımlı plastik duvarla örtülü çalışma alanına erişim sağlıyor.

Üst katta, çeşitli bitkilerin büyüdüğü ve bitkilerin doğal hava temizleyicileri, toz toplayıcıları olarak görev aldığı; kahve işlemleri için gereken nem seviyesinde bir denge sağlamaya yardımcı olduğu köşelere imkan verilmiş.

İç mekan, başka bir projenin inşaat atığının % 80’i ile inşa edilmiş. Asma aydınlatmalar aktif olmayan bir silah fabrikasındaki endüstriyel lambalardan, kahve masalarının yanı sıra duvar boyunca uzanan ahşap bank ve dikey ürün duvarı ise yerinde üretilen el yapımı beton parçalardan geri kazanılmış ve boyanmış.

Bar, kıvrımlı metal levhalardan yapılmış ve metal tezgah servis işlemi için gerekli tüm kahve armatürlerine uyacak şekilde kesilmiş.

Proje, Çek Cumhuriyeti’ndeki çeşitli başarılı otelcilik projelerinin arkasındaki kahve üreticisi Rene Kralovič’e ait. Buradaki fikir, bir kahve üretim konseptini halka açmanın yanı sıra, baristaların ve kahve uzmanlarının kendilerini eğitmeleri ve bir topluluğun parçası olmaları için bir platform kurmak.

Etiketler

Bir cevap yazın