Powerhouse Company’nin Tasarladığı Dünyanın En Büyük Yüzen Ofisi Rotterdam’a Ulaştı

Powerhouse firması tarafından tasarlanan dünyanın en büyük yüzer ofisi hayata geçiriliyor. 90 x 24 metre boyutlarındaki devasa yapının temeli, 80 kilometre uzaktaki Zaandam kentinden çekilerek Rotterdam'ın Rijnhaven Limanı'ndaki daimi konumuna ulaştı.

Powerhouse Company kurucusu Nanne de Ru, sürdürülebilir, yüzen bir ofis binası tasarlamanın zorlu bir görev olduğunu ve buna bütünsel olarak yaklaştıklarını ifade etti.

Yeni bir çağın binası olarak tanımlanan “Floating Office Rotterdam” (FOR) tamamen yeniden kullanılabilir ve geri dönüştürülebilir bir proje olarak planlandı. Powerhouse Company tarafından tasarlanan ve RED şirketi tarafından geliştirilen keresteden inşa edilmiş yapı, tamamen şebekeden bağımsız çalışıyor ve karbon nötr özelliğe sahip. Kendi güneş enerjisi kaynağına ve su bazlı ısı değişim sistemine sahip olacak olan yüzen ofis, gelecekteki sakinleri Global Center on Adaptation ofisinin değerlerini yansıtacak şekilde planlanmış.  Rotterdam merkezli bir STK olan Global Center on Adaptation, iklim değişikliğini azaltmak için planlama, yatırım ve teknolojiyi teşvik ediyor.

Fotoğraf: Marcel IJzerman

Karbon ayak izini en aza indirmek için tamamen ahşaptan inşa edilecek olan üç katlı yapıya, karadan bir tahta platform ile erişilecek. 800 metrekarelik güneş paneli sayesinde doğal enerjiden faydalanacak olan yapıda soğutma için  Rijnhaven’dan gelen su kullanılacak. Ayrıca, her katın etrafında oluşturulan balkonlar ve eğimli çatı ile güneşten korunma amaçlanıyor. Yapı aynı zamanda büyük bir açık teras ve bir yüzme havuzuna sahip bir restoran gibi halka açık imkanlara da sahip olacak.

Yapıya ait yüzer temellerin alana ulaşması ile projenin ilk önemli adımı tamamlandı. Projenin inşaatı, önümüzdeki aylarda rıhtımdaki daimi yerinde tamamlanacak.

Etiketler

Bir cevap yazın