Polat’tan İzmir’e külliye

İşadamı Adnan Polat, içinde cami ve cemevi bulunan bir külliyeyi İzmir'e kazandırmak için Başkan Kocaoğlu'ndan 10 dönümlük yer istedi.

Aile olarak sahibi oldukları Kemalpaşa’daki Ege Seramik tesislerinden sonra, son dönemde rüzgar enerjisi alanında İzmir ve Ege Bölgesi’ne yaklaşık 400 milyon euroluk yatırım yapan, Galatasaray Kulübü eski başkanlarından, işadamı Adnan Polat, İzmir’de önemli bir proje gerçekleştirmek için harekete geçti.

Geçtiğimiz günlerde geldiği İzmir’de Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’yla görüşen Polat, Kocaoğlu’ndan içinde cami ve cemevi bulunan bir büyük ibadet ve kültür kompleksi yapmak için 10 dönümlük yer istedi. Başkan Kocaoğlu da konuya ılımlı yaklaşarak, Polat’a “Sayın Başkan, yer bulunur, konuyu Valimiz Mustafa Cahit Kıraç’a iletelim seve seve yardımcı oluruz” dedi.
Konuyla ilgili soruyu cevaplandıran Vali Kıraç ise, “Adnan Polat’ın projesi güzel bir düşünce. Yer bulmak için destek veririz, projeyi destekleriz” dedi. Adnan Polat ise, düşündüğü projenin mimarisinin Osmanlı mimarisine uygun olacağını belirtti ve İzmir’e böyle bir eseri kazandırmak istediğini dile getirdi.

Eşi, benzeri yok

Adnan Polat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu arasındaki görüşme, geçtiğimiz günlerde Swissotel Grand Efes’in lobisinde gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu’na Foça’da yaptığı 36 milyon euroluk dev rüzgar enerjisi yatırımı için İzmir’e geldiği bilgisini veren Polat, İzmir ve Ege Bölgesi’ne 400 milyon liralık yatırım yaptığını belirterek, söz arasında Türkiye’de daha önce eşi, benzeri olmayan, içinde cami ve cemevi olan bir ibadethane ve kültür merkezi için 10 dönüm yer istedi.

Polat sözlerine şöyle devam etti: “Sayın Başkanım, içinde Kuran kursları verilen, cemevi derslikleri olan özel bir yapıt yapmak istiyorum. Özellikle İzmir’e yatırımlarımız çok olduğu için bu eseri de bu bölgeye yapmayı arzu ediyorum. Böyle büyük bir tesisin projesi de özel olmalı. Bunun için ünlü bir mimara Osmanlı mimarisine uygun çok özel bir proje hazırlattım. Yer tahsisi yapıldığı anda hemen inşaata başlayacağız” dedi.

Kıraç’ın bilgisine sunulacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, böyle bir proje için Adnan Polat’a yardımcı olacaklarını ve konuyu Vali Cahit Kıraç’ın bilgisine sunacaklarını söyledi. Yeni Asır’ın konuyla ilgili sorularını cevaplandıran Vali Kıraç ise, “Yapılması planlanan proje güzel ve anlamlı. İzmir olarak, böyle bir projeye destek veririz, arazi bulunması için yer bakarız, ararız” dedi.

Etiketler

Bir yanıt yazın