Plastik Atıkların Tuğlaya Dönüşümü

Conceptos Plásticos, mimar ve sosyal girişimci Oscar Andres Mendez tarafından Kolombiya'da kurulmuş bir şirket. Amacı, plastik atıkları geri dönüşüme sokarak, binaların inşaatında kullanılmasını sağlamak.

Conceptos Plásticos’un, elektronik atık, kullanılmış ambalaj ve araba lastiklerini kullanarak ürettiği yapı malzemesinin ismi Bloqueplas. Toplanan atıklar, eritildikten sonra kalıplara dökülerek, birbirine geçebilen yapı blokları haline getiriliyor.

Bu alternatif yapı malzemesi, Kolombiya gibi düşük gelirli toplumlarda, bakım gerektirmeyen, sosyal konutların üretilmesini sağlıyor. Üretilen konutlar, geleneksel sistemlere göre %30 daha ucuza mal oluyor buna ek olarak su ve enerji tüketimini azaltırken karbon salımı miktarını da düşürüyor.

Blokların nasıl kullanılacağının kısa bir şekilde anlatılmasının ardından, 4 kişi bütün bir evi 5 iş günü içerisinde tamamlayabiliyor.

Kolombiya Hükümeti, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve özel organizasyonlar ile beraber çalışan Conceptos Plásticos, evler, geçici barınaklar, okullar inşa ediyor.

Etiketler

Bir cevap yazın