Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişti

"Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği", 03 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni çıkan yönetmelik ile 2 Kasım 1985 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği” 1 Ekim’de yürürlükten kalkacak.

“Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği”ni değiştirmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından taslak metin hazırlanmış, 23 Mart 2017 tarihinde görüşe açılmıştı. Yönetmeliğin taslağı TMMOB Mimarlar Odası tarafından “hızlı ve çok sayıda yapı üretimini kolaylaştırmaya odaklı, planlama ve mimarlık kültürünü yok sayan, imar plan tadilatlarını kalıcılaştırarak özendiren, kamusal alanları daraltan, araç odaklı ulaşım altyapısı öngören, nitelikli ve özgün mesleki hizmetlerin kullanıcıya erişimini kısıtlayan ve mesleki hak ve yetkileri sınırlandıran bir yapılaşma süreci tariflediği” için eleştirilmişti. 

Yeni yönetmeliğin tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

1 Yorum

  • Avatarzafer-fidan says:

    Bugün şans eseri Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinin bazı maddelerinin değiştiği bilgisine ulaştım.30 Eylül 2017 de resmi gazetede yayınlanan bir yönetmelikle bazı maddeler değiştirilmiş.
    Önemli bir engelim olmadığı sürece düzenli olarak arkitera yı takip etmeye çalışıyorum. Beni üzen nokta ise piyasa da iş yapan mimarlar için bu tarz yönetmeliklerin hayati değerinin olması ve benim bu haberi bu platformda görememem. Açıkçası bu platformu düzenli takip etmeye çalışma sebeplerinden biri de bu tarz haberleri kaçırmamak. Umarım bu haber bu platformda yayınlanmıştır ve benim gözümden kaçmıştır.

    Saygılarımla
    Zafer Fidan

Bir cevap yazın