Perkins+Will’den 3. Köprü Alanına Park Tasarımı

2014 yılında düzenlenen ve Perkins+Will ofisinin kazandığı 3. Köprü Parkı Yarışması’nın projesi yayınlandı.

Amerikan mimarlık ve tasarım ofisi Perkins+Will projeyi anlatıyor:

Asya ve Avrupa kıtalarını birleştiren köprü, bölgenin kamusal niteliğini kuvvetlendirme, yaşayanları tarihi değer, doğa ve birbirleri ile ilişkilendirme üzerine hızlandırıcı bir potansiyel taşıyor. Bu bağlamda hazırlanan park projesi ile doğal kaynakların korunması teşvik ediliyor.

Köprünün Asya ve Avrupa ayakları, yamaç manzaraları, yeşil ormanları ve kritik önemdeki havzaları ile İstanbul Boğazı kıyısını ve çevresini ilişkilendiriyor. Bölgenin tarihi hikayesi ve dünyanın en yoğun su yolunda yer alan pitoresk konumu hem eğlence hem de ekolojik iyileştirme için dünya standartlarında bir park potansiyelini doğuruyor.

Kıyı parkı yalnızca yerel halkın hafta sonu kaçamağı olmakla kalmayıp aynı zamanda dünyanın her yanından mühendislik ve tarihi deneyimi yaşamaya gelecek turistlere de hitap edecek şekilde programlanarak köprüyü destekleyecek. Alana mimari bir yerleştirme yapmak yerine bölgenin içeriğini göz önünde bulundurarak yalnızca boğaz kıyısında bulunabilecek bir park önerisi geliştirdik. Köprünün ayağında ve kıyı yamaçlarında yer alacak olan bu park, Türk halkının 21. yüzyıl perspektifiyle tarihi ve doğayı ilişkilendirmesini sağlayacak.

Etiketler

2 yorum

Bir cevap yazın