Paulo Mendes da Rocha’nın Ölüm Yıldönümünde MuBE İçin Kısa Film Yapıldı

NATA.ARCHVIZ, Brezilyalı mimar Paulo Mendes da Rocha'nın ölüm yıldönümü için, Museu Brasileiro de Escultura (MuBE) için kısa bir video hazırladı.

“Paulo Mendes da Rocha’nın ölüm yıldönümü için bir film yapma fikrimiz vardı. Paulo Mendes da Rocha, ilham verici ve vizyon sahibi bir mimardı. Mimarlığa yaklaşımı, sadece estetik ve münzevi bir yapı yapmak üzerine değil, özel mekanları, hiçbir bölünmenin, mahremiyetin veya ayrımcılığın olmadığı kamusal alanlar gibi hareket ettirmekti. Bunun yerine, müzelerde veya evlerde olduğu gibi ofis binalarında her zaman toplumu kucaklayan ortak, izole olmayan alanlar için çabaladı. MuBE, taşa oyulmuş içe dönük bir bina olarak tasarlandı.

Binaları için yaptığımız araştırma sırasında, çevrimiçi olarak mevcut olan dijital bilgilerin kıtlığında kendimizi kaybolmuş bulduk. Bu nedenle, Museu Brasileiro de Escultura (MuBE)’nın üç boyutlu bir modelini geliştirme fikri ortaya çıktı.

Görüntüleri üretirken, potansiyeli hızla gördük, kısa animasyon dizileri haline getirdik ve daha sonra bir kısa film yapmaya karar verdik. Jose Alberto Gomes (sesler ve orijinal müzik) ve Ines Nepomuceno’yu (grafikler) bu kısa filmin oluşturulmasına katılmaya davet ettik.

Mimari görselleştirmeyi, yalnızca mimari, tasarım veya ticari amaçlarla inşa edilmemiş alanları göstermenin bir aracı değil, onu daha çok bir tür sanal hatıra olarak görüyoruz, ziyaret ettiğiniz bir yerin hafızanızda tutmak istediğiniz bir fotoğrafı gibi. Mimari görselleştirme size bir görüntünün kompozisyon ve çerçeveleme özgürlüğü verir, mekanın yorumlanmasında hayal gücünüze daha fazla özgürlük verir. Mevcut binaların görüntülerini oluşturmanın zorluğu, sürekli eskiyen inşaat malzemelerinin sonsuz bozulma, hava koşullarına ve patina paletinin yaklaşık olarak tahmin edilmesidir. Zaman, endüstrinin, ulaşımın ve havanın etkisi bir malzemeyi ve görsel estetiğini değiştirmeye devam ediyor.”

Etiketler

Bir cevap yazın