Paris Metro İstasyonu Yarışması’nı BIG Kazandı

Paris Metro İstasyonu Yarışması'nın kazananı spiral şeklindeki tasarımı ile BIG oldu.

BIG ile Fransız ofis Silcio d’Ascia, kentin mevcut metro sistemini 200 kilometreye kadar genişletecek Grand Paris Express’in bir parçası olacak Pont de Bondy istasyonunu tasarladı.

Terracotta rengindeki yapı, üstü kapalı terminal salonundan ve dışarı uzanan iki kanattan oluşuyor. Bir kanat köprü altından geçerken diğeri ise havuz üzerinden uzanıyor.

Pont de Bondy istasyonu, Paris’in çeper kısmını çevreleyecek olan 15 numaralı hat üzerinde yer alacak.

75 kilometre uzunluğundaki bu hat güney, batı ve doğu hatları olmak üzere üçe ayrılacak ve bu üç hat üzerindeki istasyonların her biri diğer ulaşım modları ile entegre olacak.

Pont de Bondy bu ağ üzerinde dağılmış dokuz simgesel istasyondan biri. Diğerleri arasında Kengo Kuma’nın Gare Saint-Denis Pleyel’i , Miralles Tagliabue ve Elizabeth de Portzamparc’ın Le Bourget İstasyonu da var.

Altı mimar daha 15 numaralı hat üzerindeki 10 istasyonun tasarımcısı olarak belirlendi. Londralı firma Grimshaw, Marie d’Aubervilliers ve Fort d’Aubervilliers istasyonlarını, Parisli stüdyo Bordas+Peiro, Stade de France istasyonunu, Marsilya’lı stüdyo Vezzoni&Associes Rosny Bois Perrier istasyonunu ve Fransız firma Explorations Mimarlık, Val de Fontenay ve Nogent le Perreux istasyonlarını tasarlayacak.

Mimarlardan oluşan 37 takım Grand Paris Express için 68 yeni istasyon üzerine çalışıyor.

Grand Paris Express üzerindeki tüm istasyon ve hatların 2030 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Etiketler

Bir cevap yazın