Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 10. Yılını Kutlarken

Özyeğin Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 10. Yılı kutlamaları, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Ünlü koordinatörlüğünde öğretim üyeleri, öğrenciler ve mezunların katılımıyla konferans serisi, yarışmalar, sergiler, paneller, 10.yıl kitabı etkinlikleri ile sürüyor.

Mimarlık (Türkçe) Lisans Programı, Nisan 2012’de Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin (MTF) ilk bölümü olan Mimarlık Bölümü içinde kurulmuştur. 2012 yılında Mimarlık (Türkçe) Lisans Programı, 4 öğretim üyesi ve 14 lisans öğrencisi, ve 46 hazırlık öğrencisi ile eğitime başlamıştır. 2013 yılında Özyeğin Üniversitesi kurucu rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, rektör danışmanı (sonra bir dönem Mütevelli Heyeti üyesi) Prof. Dr. Süha Özkan’ın önderliğinde alınan büyüme kararı çerçevesinde Haziran ayında, Fakültede 3 yeni bölüm olarak Endüstri Ürünleri Tasarımı, İletişim Tasarımı, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümleri ve Mimarlık (İngilizce) Lisans programı kurulmuştur. MTF 2013 yılında 15 öğretim üyesine ulaşmıştır. 2015 yılında Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Mimarlık (Tezli/Tezsiz) Yüksek Lisans Programı, 2016 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Tasarım, Teknoloji ve Toplum Yüksek Lisans ve Doktora Programı kurulmuştur. 2020 yılında Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Mimarlık Doktora Programı, Kent ve Mimarlık (Tezli/Tezsiz) Yüksek Lisans Programı kurulmuş ve öğrenci almıştır. Bugün Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, organizasyonda 4 lisans bölümü içinde 5 lisans programı, 3 (Tezli ve Tezsiz) yüksek lisans programı, 2 doktora programı ile eğitim-öğretim, araştırma, uygulama çalışmalarını sürdürmektedir. 2021-22 Akademik yılı itibariyle 50 öğretim üyesi ve öğretim görevlisi, 19 araştırma görevlisi, ve 1.350 lisans öğrencisi, 125 lisansüstü öğrencisi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin 898 lisans ve 22 lisansüstü mezunu bulunmaktadır.

Mühendislik Fakültesi binası olan AB1’de 1 derslik ve 5 ofis ile başlayan öğretim, Akademik Bina 2, Akademik Bina 3, ÖZÜ-X binalarında geçici olarak devam etmiş ve 2020 Şubat ayında Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin binası olan Akademik Bina 4’e tümüyle taşınmıştır. Akademik Bina 4 – Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Binası: Açık planlı 1400 öğrenciye hizmet vermek üzere, her öğrenciye bir çalışma ünitesi sağlanacak şekilde planlanmış maket istasyonları içeren stüdyolar, sabit sıralı büyük derslikler, seminer derslikleri, öğrencilere yönelik laboratuvarlar ve dijital maket, maket, tasarla-yap ve seramik atölyeleri, araştırma laboratuvarları, konferans salonu, sergi salonu ve sergi holleri, stüdyolarla ilişkili jüri ve öğrenci forum mekanlarından oluşmaktadır.

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 10. Yılı kutlamaları, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Ünlü koordinatörlüğünde öğretim üyeleri, öğrenciler ve mezunların katılımıyla konferans serisi, yarışmalar, sergiler, paneller, 10.yıl kitabı etkinlikleri ile sürmektedir. Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ikinci on yılına girerken çağdaş olanaklar ve ileri eğitim-öğretim modelleri, araştırma, eğitim ve öğretim konusunda yenilikçi ve deneyimli kadrosu ile Özyeğin Üniversitesi’nin şekillendirdiği strateji ve yaklaşımlarla uyumlu çalışmalara devam edecektir.

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 10. Yıl kutlamaları etkinliklerini buradan görebilirsiniz >>

Etiketler

Bir cevap yazın