Özyeğin Üniversitesi Harvard Tasarım Okulu Dekanı Mohsen Mostafavi’ yi Ağırladı

Özyeğin Üniversitesi İstanbul Tasarım Enstitüsü, Harvard University Graduate School of Design Dekanı Prof. Mohsen Mostafavi' yi düzenlenen yuvarlak masa toplantısı ile ağırladı.

İstanbul’ daki mimarlık fakültesi dekanları, tanınmış mimarlar, mimarlık ve tasarım medyasının temsilcileri, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin davet edildiği yuvarlak masa toplantısının moderatörlüğünü, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof.Dr. Suha Özkan yaptı.

Dekan Mostafavi’ nin ana konuşmacı olduğu “Kentsel Tasarım ve Kentleşme” konulu yuvarlak masa toplantısı, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin ve Rektör Prof.Dr. Esra Gençtürk’ün yaptığı açılış konuşmaları ile başladı.

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof Dr. Orhan Hacıhasanoğlu ise konuşmasında, Özyeğin Üniversitesi bünyesinde kurulan İstanbul Tasarım Enstitüsü’ (OzU/ İID) hakkında bilgi verdi. İstanbul Tasarım Enstitüsü’ (OzU/ İID)’ nün fakülte lisansüstü programları, sektörel eğitimler, araştırma ve geliştirme konusunda, kamu kurumları, yerel yönetimler, sanayi, STK ve KOBİ lerle işbirliği yapmak üzere oluşturulan bir platform olduğunu anlatan Prof. Dr. Hacıhasanoğlu, Enstitü’nün aynı zamanda etkinliğin yapıldığı Bomonti-Ada’ da bulunan Atölye İstanbul’ un da stratejik ortağı olduğunu belirtti.

Toplantı, dünyanın çeşitli bölgelerinden kentlerin özellikleri, sorunları, ABD’ deki kentsel tasarım eğitimi konularını içeren bir sunumla devam etti. Tasarım Vakfı Başkanı Faruk Malhan Tasarım Vakfı’nı, Mimar Gökhan Avcıoğlu ise GADEV’ i anlattı. Teğet Mimarlık’ tan Mimar Mehmet Kütükçüoğlu konuşmasında, sürdürmekte olduğu geniş kapsamlı projeler ve Venedik Bienali çalışmalarını ele aldı. Mimar Bülent Güngör ise ÇEKÜL Vakfı’ nın yaptığı çalışmaları tanıttı.

Toplantı kapsamında Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, katılım, paylaşım ve yapılan çalışmaların daha geniş kitlelere duyurulmasının önemini vurguladı.

Dekan Mostafavi ve Prof.Dr. Suha Özkan’ ın gündeme getirilen konular hakkında yorumları ve önerileri ile tamamlanan toplantı sonrasında, katılımcı akademisyenler, mimarlar, öğrenciler ve medya temsilcileri gündemdeki konular hakkında gruplar halinde görüşmeler yaptı ve Özyeğin Üniversitesi İstanbul Tasarım Enstitüsü (OzU / İID) ve Atölye İstanbul hakkında bilgi aldı.

Etiketler

Bir cevap yazın