Oxford Circus Yayalaştırılıyor

Avrupa'nın en yoğun alışveriş caddesi Oxford Street ile Regent Street'i birbirine bağlayan Oxford Circus, trafiğe kapatılarak meydanlara dönüştürülüyor.

Londra’daki Oxford Circus kavşağını araç trafiğine kapatıp ağaçlandırarak iki meydan haline getirme kararı, Westminster City Council ve Crown Estate tarafından açıklandı. Nihai tasarım, Royal Institute of British Architects (RIBA) tarafından düzenlenecek uluslararası tasarım yarışması ile belirlenecek.

Dönüşüm, Oxford Street ve Regent Street arasındaki büyük alışveriş mekanları arasında yoğun bir kavşak olan Oxford Circus’taki hava kalitesi, güvenlik ve sıkışıklığını ele almayı hedefliyor.

Proje, Westminster City Council ve Crown Estate’in Oxford Street’i “küresel rekabet merkezi” olarak yeniden tasarlamasının bir parçasını oluşturuyor. Yarışmanın organizatörleri, yenilenecek alanın Times Meydanı’na rakip olmasını umuyor.

Ayrıca planlar, salgın hastalıkla beraber hızla değişen alışveriş ve çalışma alışkanlıklarına, daha yeşil kamusal alanlara duyulan ihtiyaca ve bölgeye yılda fazladan 60 milyon yaya getirmesi beklenen yeni banliyö hattı Elizabeth Line’ın gelişine de yanıt veriyor.

Özellikle Elizabeth Line ile birlikte kavşaktaki insan ve trafik sıkışıklığının dayanılmaz olduğunu ve bu konuda harekete geçilmesi gerektiğini dile getiren Westminster City Council yöneticisi Rachael Robathan, ülkenin en popüler ana caddesinin uzun zaman sonra ilk kez yeniden tasarlanacağını vurguluyor. Ekip, yalnızca yayalara açık meydanların tasarlanmasının güvenliği ve erişilebilirliği arttırmasının yanı sıra Londra’nın kalbinde ikonik bir mekân yaratmasını umuyor.

Oxford Circus ve Great Portland Street arasındaki yollar ile Oxford Circus’tan John Princes Street’e giden güzergahlar kapatılacak. Trafik, Oxford Circus’un kuzey ve güneyinde Regent Caddesi boyunca devam edecek.

Alanın dönüşümü, 2021’in sonuna kadar iki yaya dostu meydanın tanıtılmasıyla başlayarak aşamalı bir yaklaşımla gerçekleştirilecek. İkinci aşama ile kamu alanlarında iyileştirmeler yapılacak. Oxford Circus metro istasyonuna daha iyi erişimin yanı sıra; yemek, içmek ve alışveriş yapmak için yeni mekanlar sunulacak.

Aynı zamanda bölgedeki otobüs hizmetleri iyileştirilecek. Bölgedeki bisikletçilerin deneyimini iyileştiren mevcut Greenways projesinin gelişimine katkı sağlanacak.

Etiketler

Bir cevap yazın