Otoparkın Konuta Dönüşümü: El Garaje

NOMOS Studio, Madrid'de daha önce mekanik garaj olarak kullanılan bir mekanı, tüm olanakları ve özellikleri ile bir eve dönüştürdü. Mekanın uyarlanması için başta önceki mekanik garajın formu korunarak yaşanabilirliği sağlamak için garaj kapısından başlayarak birçok farklı çözüm geliştirilmiş.

NOMOS Studio, boşlukları ve cepheyi çevreleyen rampa; mutfak ve yemek odası etrafında birleştirilen iç mekan gibi eski mekanik garajın formunu korumuş. Ayrıca koridorlar olmadan, ihtiyaca göre çok amaçlı alanlar yaratmak için sürgülü kapılar kullanılmış.

El Garaje, çevresinde bir park rampası ile çevrili, cadde ile avlu arasında uzanan bir konuta dönüştürülmüş mekanik bir atölye. Yeniden düzenleme, yapısal düzeyde, bu alanı yaşanabilir bir yere dönüştürmeyi amaçlıyor.

Eski garajın sürgülü garaj kapısı, fotoselli bir kapı ile değiştirilmiş. Beyaz beton bloklar, zemin kaplaması ve çelikten oluşan bir yüzey, evin iç mekanına yapıcı çözümler öngörüyor.

Mevcut cephenin geri kalanı, iki ek açıklığı barındıracak şekilde bölünmüş. İç mekandan bakıldığında, cephe kentsel bağlamın kısmi parçalarını çerçevelerken ev ile sokak arasındaki yeterli düzeyde mahremiyet sağlıyor.

Yeni konut, birbirine bağlantılı odalardan oluşan bir mekan olarak tasarlanmış. Ev, koridorlar olmadan mutfak ve yemek odası olmak üzere iki merkezi alan etrafında düzenlenmiş.

Mutfağa antre olarak da hizmet eden ve gün boyunca yüzey alanını iki katına çıkarabilen çok amaçlı bir alan sunan, geceleri ise büyük bir sürgülü kapı ile çocuk odasını kapatan bir geçiş inşa edilmiş.

Duvarlar, bloklarda kesilmeleri önlemek için köşelerde kil parçalarıyla kenetlenen prefabrik beyaz beton bloklarla inşa edilmiş. Bu yapısal çözüm, aynı zamanda elektrik tesisatı için bir bağlama noktası görevi görüyor. Boşlukların oranı, beton blokların boyutları ile doğrudan ilişkili.

El Garaje, programın tasarıma hakim olmasına izin verilmeyen, benzer oranlardaki odaların eklemlenme sistemine dayalı olarak inşa edilmiş çağdaş bir mekan.

Etiketler

Bir cevap yazın