Ortak Yaşam Alanlarına Sahip Bir Konut Binası

Mimar ve geliştirici Tom ile James Teatum, Londra'nın batısında, hiçbir dairenin aynı olmadığı ve sakinlerin çalışma, öğrenme ve sosyalleşme alanlarına erişebileceği bir ortak yaşam binası tasarladı.

Hem gayrimenkul şirketi Noiascape’in hem de mimarlık stüdyosu Teatum + Teatum’un başkanı olan kardeşler, sadece gençlere değil, her yaştan sakinlere esnek ve sosyal bir yaşam sunmak için Shepherd’s Bush’ta High Street House isimli projeyi hayata geçirdi.

Birlikte yaşama modeline uygun olarak küçük olarak tasarlanan evlerde oturanlar etkinlik alanı olarak ikiye katlanan bir ortak çalışma salonu, geniş bir mutfak ve yemek odası, bir çamaşırhane ve ortak bir kütüphane işlevi gören bir merdiven şeklinde planlanan ortak alanlardan yararlanabiliyor.

Stüdyo ve mikro dairelerin bir karışımı olarak planlanan evler hem kalite hem de çeşitlilik sunacak şekilde hayata geçirilmiş. Tek veya çift katlı düzenlemeye sahip dairelerin birçoğunun özel açık terasları mevcut. Her bir daire alandan tasarruf sağlayan yatak platformu ve mobil saklama dolabı dahil olmak üzere özel olarak tasarlanmış mobilya unsurlarıyla donatılmış.

High Street House tasarımı, Noiascape’in inşa ettiği ve kiraladığı önceki projelerden edinilen deneyim ışığında inşa edilmiş. Covid-19 salgınının ardından konut sakinlerinin çoğunun evden çalışmaya başladıklarını gözlemleyen tasarımcı firma, özel çalışma alanlarının gerekli hale geldiğinden emin olmuş. Buna uygun olarak zemin katta bina sakinlerine düzenli bir çalışma ortamı sağlayacak ortak çalışma alanını tasarlamışlar. Bu alan aynı zamanda atölye çalışmaları, sergiler, konuşmalar ve yerel topluluğu ilgilendiren diğer pop-up etkinliklere ev sahipliği yapabilecek bir alan olarak planlanmış.

Başka bir öğrenim de, yatağın artık sadece uyumak için bir yer olmadığı, dinlenmek ve çalışmak için de kullanıldığı olmuş. Bu nedenle, her High Street House evindeki yatak, yüzeyleri ve depolamayı bütünleştiren çok amaçlı bir platform şeklinde tasarlanmış. Aynı şekilde, mimarlar, entegre banklar ve pencere koltukları dahil olmak üzere başka çok amaçlı mobilyalar yaratmışlar.

Genel tasarım estetiği cesur renkler, kaliteli malzemeler ve basit, modern detaylar üzerine kurulmuş.

Zeminlerde parlak yeşil ve kırmızı tonlarında pigmentli beton kullanılmış. Özel olarak üretilen mutfaklar ve yataklar Douglas köknarından yapılmış ve geniş banyolar geometrik karolarla kaplanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın