Orhan Şahinler Vefat Etti

Üsküdar Vapur İskeleleri, İstanbul Ticaret Odası (şimdiki İstanbul Ticaret Üniversitesi) gibi Türk Mimarlık Tarihi açısından önemli binalara imza atan, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi öğretim üyelerinden Orhan Şahinler vefat etti.

Orhan Şahinler’in naaşı, 19 Eylül Pazartesi günü saat 10:00’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yapılacak törenin ardından, Rize Fındıklı’da toprağa verilecek.

Yakınlarına, sevenlerine ve ailesine baş sağlığı diliyoruz…

Orhan Şahinler Hakkında

1928’de Rize, Fındıklı’da doğdu. 1945 yılında mimarlık öğrenimi görmeye başladığı Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden 1952’de mezun oldu. 1954-55 yıllarını yurtdışında geçiren Prof. Orhan Şahinler, 1959’da Devler Güzel Sanatlar Akademisi’nde asistan olarak görev yapmaya başladı ve çalışmalarını emekli olduğu 1995 yılına kadar sürdürdü. 1978 yılında DGSA Başkanlığı’na seçildi. Öğretim üyesi olarak görev yaptığı süre boyunca, akademik çalışmalarının yanısıra bir çok mimari proje yarışmasına katıldı ve aralarında Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Hizmet Binası, TC Lizbon Büyükelçilik Binası, Bursa Kapalı Spor Salonu’nun bulunduğu bir çok projesiyle ödül aldı. 

Etiketler

Bir cevap yazın