Okul Arsasına Gazete Binası

Zaman gazetesinin İstanbul Bahçelievler'deki binası kaçak çıktı. Zaman'ın idare ve matbaa tesislerinin bulunduğu binanın, "Merkezi okul yapacağız" vaadiyle alındığı ancak gazeteye dönüştüğü anlaşıldı.

Zaman gazetesinin İstanbul Bahçelievler-Yenibosna’daki binasının okul vaadiyle alındığı ancak matbaa tesisleri ve gazete binasının yer aldığı arsada, okul faaliyetiyle ilgili herhangi bir işlem yapılmadığı ortaya çıktı. Dönemin imar planlarında eğitim ve kültür alanı olarak gözüken ancak 2004 yılında Fethullah Gülen cemaatine ait Feza Gazetecilik AŞ tarafından Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nden satın alınan arsa üzerine inşa edilen bina, 2005’te hizmete açıldı. Okul yapma amacıyla devletten satın alınan arsada şimdi gazetecilik faaliyeti yürütülüyor. Binaya iskan alabilmek amacıyla arsanın bir kısmı iletişim lisesi olarak gösterilmiş ancak ticari gazetecilik faaliyeti görülüyor. Yenibosna 1543 ada 8 parsel üzerindeki arsaya ilk başvuru 11 Kasım 1996’da yapıldı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü ile yapılan protokolle özel okul yapmak amacıyla Yenibosna’daki 18 dönüm arazi kiralandı. “İletişim lisesi ve uygulama bölümü yapacağız” diye arsaya ruhsat alındı. 36 bin metrekarelik inşaat yapma hakkı tanınan ruhsatta, 7 bin 700 metrekare okul, 19 bin 410 metrekare idari bina, 8 bin 900 metrekare ise basın atölyeleri olarak ayrıldı. 2002 yılında da aynı ruhsat yenilendi. Sadece Zaman gazetesi ve aynı grubun yayınları için kullanılan arsa 2004’te Feza Gazetecilik AŞ tarafından satın alındı. 

Lise değil ticari yayıncılık…

Arsa satın alındıktan hemen sonra gazeteye yeni bir bina kazandırıldı. Ancak planlarda eğitim alanı gözüken arsa, işi kitabına uydurabilmek için farklı şekilde sunuldu. Eğitim projesi olarak sunulan yeni konsepte göre, arsada iletişim lisesi, baskı tesisi ve yönetim binası yer alıyor. Ancak iletişim lisesi olarak gözüken yerler de dahil burası sadece ticari yayıncılık faaliyeti için kullanılıyor. D-100 Karayolu’nun hemen yanı başında yer alan Yenibosna, Çobançeşme Havzası kültür ve eğitim alanı olarak planlandı. Bu nedenle bölgede kamu ve özel okulların yapımı teşvik edildi. Ayrıca kamuya ait eğitim kurumları da aynı havza içinde okullar inşa etti. Metronun gelmesiyle birlikte değeri oldukça artan araziler eğitim amaçlı kullanım için öngörüldü. Feza Gazetecilik AŞ de bu imkanlardan yararlanmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurdu. Ancak okul için alınan arsaya inşa edilen bina gazeteye dönüştü.

Etiketler

Bir cevap yazın