Okan Bal ve Ömer Selçuk Baz’a 2022 Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü

Okan Bal ve Ömer Selçuk Baz, 2022 Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü (Global Award for Sustainable Architecture)'nün kazananlarından oldu.

Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü kapsamında her yıl, sürdürülebilir kalkınma ve toplumların ihtiyaçlarına yönelik katılımcı mimari ilkelerini benimseyen beş mimar seçiliyor. 2006 yılında kurulan ve 2010 yılında beri UNESCO himayesinde yürütülen Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü, bu yıl Okan Bal ve Ömer Selçuk Baz’a verildi. Ödül, 2019 yılında Ersen Gürsel’e verilmişti.

Bu yılın ödül alan diğer isimleri ise Martin Rauch, Anupama Kundoo, Dorte Mandrup ve Gilles Clément, Crozant oldu.

Ödülün jürisi Jana Revedin, Marie-Hélène Contal, Deniz İncedayı, Spela Hudnik ve Jacopo Galli’den oluşuyordu.

Geçtiğimiz yıllarda ödülü kazanan isimler şu şekildeydi:

2007: Françoise-Hélène Jourda, Paris – Wang Shu & Lu Wenyu, Hangzhou – Hermann Kaufmann, Schwarzach – Stefan Behnisch, Stuttgart – Balkrishna Doshi, Ahmedabad

2008: Alejandro Aravena, Santiago de Chile – Fabrizio Carola, Napoli – Andrew Freear, Rural Studio, Auburn – Philippe Samyn, Brüssel – Carin Smuts, Kapstadt

2009: Patrick Bouchain Paris – Thomas Herzog, Münih – Bijoy Jain, Mumbai – Francis Kéré, Berlin – Sami Rintala, Bodo

2010: Steve Baer Albuquerque – Phil Harris & Adrian Welke, Troppo, Darwin – Junya Ishigami, Tokyo – Giancarlo Mazzanti, Bogota – Kjetil Thorsen, Snohetta, Oslo

2011: Shlomo Aronson, Kudüs – Carmen Arrospide Poblete, Patronate Machupicchu, Cuzco – Teddy Cruz, San Diego – Anna Heringer, Laufen – Vatnavinir, Reykjavik

2012: Salma Samar Damluji, Beyrut – Anne Feenstra, Kabul, Dehli – Andreas Gjersten & Yashar Hanstad, TYIN Tegnestue, Oslo – Philippe Madec, Paris – Suriya Umpansiriratana, Bangkok – Al Borde, Quito

2013: José Paulo Dos Santos, Porto – Ted Flato & David Lake, Lake-Flato, San Antonio – Kevin Low, Kuala Lumpur – Marie Moignot & Xavier De Wil, MDW, Brüksel

2014: Christopher Alexander, Arundel – Tatiana Bilbao, Mexico – Adrian Geuze, West 8, Rotterdam – Bernd Gundermann, Auckland – Martin Rajnis, Prag

2015: Marco Casagrande, Helsinki – Santiago Cirugeda, Sevilla – Jan Gehl, Copenhagen – Juan Roman, Talca – Rotor, Brüksel

2016: Patrice Doat, Grenoble – Derek van Herden & Steve Kinsler, East Coast architects, Durban – Kengo Kuma, Tokyo – Gion Antoni Caminada, Vrin – Patama Roonrakwit, Case Studio, Bangkok

2017: Takaharu Tezuka + Yui Tezuka, Tokyo – Brian MacKay-Lyons & Talbot Sweetapple, Halifax – Assemble, Londra – Sonam Wangchuk, Leh, Laddak – Paulo David, Funchal, Madeira

2018: Boonserm Premthada, Bangkok Projects Studio, Bangkok, Tayland – Raumlabor, Berlin, Almanya – Marta Maccaglia, Associacion Semillas, Pangoa, Peru – Nina Maritz, Nina Maritz Architects, Windhoek, Namibya – Anne Lacaton & Jean-Philippe Vassal, Frédéric Druot, Paris, Fransa

2019: Rozana Montiel, Meksika – Werner Sobek, ILEK, Stuttgart – Ersen Gürsel, İstanbul – Ammar Khammash, Amman – Jorge Lobos, EAHR, Kopenhag

2021: Teresa Moller, Santiago – Solano Benitez & Gloria Cabral, Asuncion – Severiano Porto, Manaus – José Cubilla, Asuncion – Richard Sennett, Londra

Ersen Gürsel’e 2019 Dünya Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü

Etiketler

Bir cevap yazın