Norveç Açıklarında Küçük Bir Ada Üzerindeki Hafta Sonu Evi

Knut Hjeltnes AS Sivilarkitekter MNAL tarafından tasarlanan hafta sonu evi projesi, 1992 yılında fırtına ile yıkılmış bir deponun yerini almış. Konut, Mies van der Rohe Ödülü 2017'de ön seçim listesine giren 40 projeden birisiydi.

Norveç açıklarındaki Sildegarnsholmen, küçük bir ada. Bu ada üzerinde inşa edilecek hafta sonu evi için deniz seviyesindeki yükselme, zorlu iklim koşulları, fırtına beklentisi tasarımda önemli bir girdi olmuş.

161 metrekarelik taban alanına sahip projenin toplam kullanım alanı 710 metrekare. Binayı kepenkleri kapalı ve kullanılmadığı durumlarda bir depodan ayırt etmek güç. Kullanıldığı zaman ise bütün konforlu özellikleri ile modern bir hafta sonu evi.

Zemin katta hem açık hem de kapalı alanlar bulunuyor. Islak giysileri, balık ağlarını, yelkenleri, vb. koymak için mekan; balıkları temizlemek, yemek yapmak, şöminenin önünde kanepeye kıvrılmak ve pencerenin dışındaki denizi izlemek ve dinlemek için başka bir mekan.

Üst katta ise dört yatak odası, iki banyo ve bir medya odası, çatı katında ise partiler veya misafirler için de kullanılabilecek büyük bir alan bulunuyor.

Ana yapı, eski taş temellere dökülen betonarme bir kaide üzerine oturtulmuş yedi çelik çerçeveden oluşuyor. Çelik yapı, bir dizi menteşeli ve kayan panel içeren, ahşap cephe ile korunuyor.

Binanın tamamı, Ulsteivik’te karada inşa edilmiş, mavna ile 2 deniz mili taşınarak vinç ile yerine konmuş.

Etiketler

Bir cevap yazın