Nolla “Sıfır Kabin”, En Az Çevresel Etkiye Sahip Olacak Şekilde Tasarlandı

2018’de inşa edilen Nolla kabin Robin Falck tarafından hayal edildi ve Neste tarafından geliştirildi. Minimal tasarıma sahip kabinin yapımında yerel, sürdürülebilir malzemeler kullanıldı.

Nolla, diğer adıyla “Sıfır Kabin” mümkün olan en az çevresel etkiye sahip olacak şekilde tasarlandı. Kabinin prototipi Finlandiya’daki Vallisaari adasında inşa edildi. Nesne’nin amacı modern ve lüks deneyimlerin çevreye yük olması gerekmediğini ispatlamaktı. Kabinin enerjisi tamamen yenilenebilir kaynaklardan tedarik edildi, elektrik güneş panelleriyle üretildi; yemek pişirmek ve ısınmak için kullanılan soba ise tamamen Neste MY Renewable Diesel ile çalıştırılıyor. Yakıt %100 atık ve arta kalan malzemeden üretiliyor ve fosil dizel ile karşılaştırıldığında %90 daha az sera gazı salınımına sahip.

Neste’nin pazarlama yöneticisi Sirpa Tuomi “Projeyi sürdürülebilir seyahat ve rekreatif zaman geçirme yöntemleri üzerine konuşmak için bir fırsat olarak görüyor ve kabinin dünyayı dolaşmasını istiyoruz. Bu nedenle 12 kişinin kendi kabinlerini yapmasına izin veren bir yarışma düzenliyoruz,” diyerek projelerini açıklıyor.

Kabini veya kullanıcıları bir yerden bir yere taşımak kabinin özgün tasarım amacına ters düştüğü için, ekip insanların kendi kabinlerini inşa etmelerini istiyor.

Nolla kabinin tasarımcısı Robin Falck, “Seyahat etme yöntemimizin gaz salımı ve sürdürülebilirlik üzerinde doğrudan bir etkisi var. Kabinin ayrıntılı çizimlerini paylaşmak tasarımı daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştırmanın en sürdürülebilir yolu,” diye açıklıyor.

Yarışmanın ödülü kabinin ayrıntılı çizimlerini kapsıyor, tüm inşa malzemelerinin ise kazananlar tarafından tedarik edilmesi bekleniyor. Yarışmanın iddiası Nolla kabinin herhangi bir yerde, oranın yerel malzemeleriyle üretilebilecek olması ve her çevreye uyum sağlaması. Yarışmaya katılanlardan kabinin üçgen penceresinden görmek istedikleri manzarayı fotoğraflamaları ve Instagram üzerinden #mynolla hashtagiyle paylaşırken kabini ne için kullanmak istediklerine dair kısa bir açıklama yazmaları isteniyor. Nola kabinin tahmini inşa süresi ise 2-7 gün arasında.

https://www.neste.com/journeytozero/zero-island/

Etiketler

Bir cevap yazın