New York’ta Farklı Bir Deneyim: Islatmayan Yağmur

New York kentinde modern teknoloji ürünü Yağmur Odası'nı gezen ziyaretçiler yapay sağanak altında ıslanmadan dolaşıyor.

ABD ‘nin New York kentinde oluşturulan bir sergide oluşturulan yağmur odası, ıslanmadan yağmur altında dolaşmanın keyfini sunuyor.

Random International adlı sanat topluluğu tarafından hazırlanan sergi, Londra ‘daki Barbican Sanat Merkezi’nden sonra New York Modern Sanatlar Müzesi’nde (MoMA) açıldı.

Ziyaretçilere farklı bir deneyim imkanı sunan ve ıslanmadan yağmur altında romantizm yaşamak isteyenlere yönelik oluşturulan Yağmur Odası’nı görmek isteyen Amerikalılar, 4 saate yakın kuyrukta bekleyerek ziyaret ediyor. Günde yaklaşık 600-700 kişinin gezebildiği sergiye aynı anda en fazla 10 ziyaretçi kabul ediliyor.

Tek noktasında ışık bulunan karanlık odanın 100 metrekarelik metal ızgara zeminine dakikada 1000 litre yapay yağmur yağdıran sistem, üç boyutlu sensörler sayesinde hareket algıladığı noktalara su akışını durduruyor. Bu sayede ziyaretçiler, çevrelerindeki yoğun sağanak yağışına rağmen üzerlerine tek damla su düşmeden yağmur altında dolaşma imkanı buluyor.

ABD’liler, sanat, bilim ve teknolojiyi buluşturan eser karşısında farklı tepkiler veriyor. Bazı ziyaretçiler beraberlerinde getirdikleri şemsiyeyle fotoğraf çektirirken, bazıları da yağmur damlalarını yakalamak için çaba harcıyor.

“BENZERSİZ, HİÇ BÖYLE BİR TECRÜBE YAŞAMADIM”

Yağmur Odası’nı gezen ve sergiye ilişkin görüşlerini aktaran sanat okulu öğrencisi Daisy Tao, “Çok hoşuma gitti. Benzersiz. Hiç böyle bir tecrübe yaşamamıştım” dedi. Tao, Yağmur Odası’nı görebilmek için annesi Catherine ile birlikte Los Angeles’tan geldiklerini söyledi.

Sergiden çok etkilendiğini ifade eden Kaliforniyalı sinemacı Steven DeMille ise “Simgesel bir çalışma, çok sevdim” diye konuştu.

Küratörlerin, sıradan olayların farklı yorumlanması durumunda insanların verecekleri tepkileri tespit etme fikrinden yola çıktıkları Yağmur Odası, 28 Temmuz’a kadar gezilebilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın