MX3D’nin Üç Boyutlu Baskı Teknolojisi ile İnşa Edilen Sahil Barı

Berenblum Busch Architects'in tasarladığı Cucuyo, MX3D'nin geliştirdiği üç boyutlu metal baskı teknolojisi ile yapıldı.

Pérez Art Museum Miami’nin (PAMM) açık hava barı projesi Cucuyo, 2017 yılında Miami merkezli Berenblum Busch Architects (BBA) ve Amsterdam merkezli MX3D işbirliği ile tasarlandı ve inşa edildi.

Hareketli sahil barı Cucuyo’nun formu, ziyaretçilere yaz aylarında bahçelerde görülen takla böceğini (click beetle) anımsatıyor.

Koza biçimli paslanmaz çelik kafe, Berenblum Busch Architects (BBA) tarafından müzenin içeriğinden ve mimarisinden etkilenerek tasarlandı. Amsterdam merkezli MX3D tarafından yenilikçi üç boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak üretildi.

MX3D’nin geliştirdiği endüstriyel robot, yazılımla kontrol edilen bir kaynak makinesinden oluşuyor. Robot kullanılarak inşa edilen karmaşık ve ince çelik kirişler yapının iç mekanını çevrelerken, Biscayne Körfezi’nin esintisini içeri alan bir kabuk oluşturuyor.

Kütlesi 317 kilo olan paslanmaz çelik yapı, üç boyutlu olarak üretilen küçük nesnelerdeki biçim ve tasarım özgürlüğünün mimari ölçekte de uygulanabileceğini kanıtlıyor.

BBA’nın kurucularından Claudia Busch, yapının hem yer değiştirirken hafif ve kolaylıkla sökülebilir olmasına hem de tamamen işlevsel bir tasarımı olmasına dikkat ettiklerini belirtiyor. Projenin yapım sürecinde MX3D’nin geliştirdiği üç boyutlu teknoloji ile yapısal gereklilikler karşılanırken, müzeye özgü bir parçanın oluşturulması mümkün oluyor.

Ziyaretçileri sanat eserleri ile buluşturan müze, 2013 yılında Herzog & de Meuron tarafından tasarlanmıştı. Cucuyo’nun heykelsi ve çağdaş tasarımı müzenin meydan ve gölgeli alanlardan oluşan mimarisi ile uyum gösteriyor.

Sanat müzesinin 6m x 2,7m x 3,6m boyutlarındaki kafesi Cucuyo, ön ve arka tezgah ile giriş olmak üzere üç bölümden oluşuyor. İşlevsel ve dinamik mimari eser Cucuyo, müze ile mutfak sanatını yenilikçi bir biçimde bir araya getiriyor.

PAMM’in Biscayne Körfezi’ne bakan terasında yer alan Cucuyo, kasırga gibi hava şartlarındaki değişimlere ve müzedeki etkinliklere göre yer değiştirecek.

Gijs van der Velden (MX3D) Konferansına Kayıt

Robotik 3D Metal Baskı konusunda çığır açan çalışmalar yapan MX3D’nin CEO’su Gijs van der Velden, 42. Yapı Fuarı kapsamında konferans vermek üzere İstanbul’a geliyor. Arkitera iş birliğinde düzenlenecek konferans 20 Haziran saat 14:30’da. Konferansa katılmak için tek yapmanız gereken buradan online kayıt olmak. 

Etiketler

Bir cevap yazın