MVRDV, 2022 Rotterdam Mimarlık Ayı İçin Het Nieuwe Instituut’un Çatısına Pembe Podyum Tasarlıyor

Bu yaz, yeni bir geçici etkinlik alanı Rotterdam'daki Het Nieuwe Instituut'un çatısını süsleyecek, Rotterdam Architecture Month ve Het Nieuwe Instituut, Het Nieuwe Instituut'un çatısında bir kentsel podyum inşa etmek için güçlerini birleştiriyor. Mimarlık etkinlikleri, Haziran ayı boyunca The Podium'da yapılacak.

MVRDV tarafından tasarlanan görkemli dış merdiveni ile neon-pembe enstalasyon, ziyaretçilere mimariyi, şehri, Museum Park’ı ve Het Nieuwe Instituut’u yepyeni bir bakış açısıyla deneyimlemek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Het Nieuwe Instituut’taki Podyum, MVRDV tarafından tasarlanan diğer etkileyici iskele sistemleriyle oluşturulmuş tesislerin bir devamı olarak görülebilir. Örneğin 2017’de MVRDV, şehrin savaş sonrası yeniden yapılanmasının 75. yıldönümü kapsamında Rotterdam’daki Stationsplein’e devasa bir merdiven tasarlamıştı ve Rotterdam Rooftop Days geçtiğimiz günlerde, bu yıl MVRDV tarafından tasarlanacak Rotterdam merkezinin üzerinde bir Rotterdam Rooftop Walk inşa edeceğini duyurdu.

Vista Rotterdam

Rotterdam Mimarlık Ayı (RA Month)’nın teması Vista Rotterdam olarak belirlenmiş. Vistalar nelerdir, keyifli bir yaşam alanı nasıl olmalı gibi sorulara değiniyor. Ziyaretçiler, profesyoneller ve öğrencilerle birlikte RA Month, toplumun karşı karşıya olduğu mekansal geçişlerde tasarım ve tasarımcının temel rolüne odaklanıyor.

Festivalin Kalbi Rotterdam Mimarlık Ayı

Het Nieuwe Instituut, Haziran ayı boyunca 2022 Rotterdam Mimarlık Ayı’nın Festival Kalbi olarak yeniden adlandırılacak ve 1 Haziran 2022’de ünlü bir mimarın açılış konuşmasıyla podyumda şenlikli bir tarzda açılacak. Mimarlık hakkında bir aylık festivaller, konferanslar, konuşmalar, filmler, turlar ve sergiler yapılması planlanıyor. Rotterdam Mimarlık Ayının ana sergisi, Het Nieuwe Instituut’taki Galeri 1’de uygun bir mekan buldu. “(T)huis” (Ev/Mesken) temasıyla, ana sergi Mimarlık Günü temasıyla bağlantılı olacak şekilde organize edilmiş.

Fotoğraf: MVRDV

Podyum

Podyum, daha sonra geri dönüştürülebilen zemin kaplamalarına sahip bir iskele yapısı üzerine inşa edilecek. 600 metrekarelik platform, çeşitli etkinlik ve toplantılara ev sahipliği yapacak kadar büyük. Ziyaretçilerine şehrin, Museumpark’ın ve komşu MVRDV tasarımı olan Depot Boijmans Van Beuningen’in manzarasını sunuyor. Podyum, bir dış merdiven, geçici bir asansör veya şu anda en üst katta sergilenmekte olan MVRDV ve HNI’nin küratörlüğünde MVRDV’nin erken çalışmalarını gösteren ortak bir sergi olan The Living Archive of a Studio aracılığıyla erişilebilir olacak.

Het Nieuwe Instituut’taki Podyum Rotterdam Mimarlık ayından sonra diğer kültürel etkinlikler için 17 Ağustos’a kadar açık kalacak ve sonrasında diğer kültürel ortaklar Podyumda programa katkıda bulunmaya davet ediliyor.

Fotoğraf: MVRDV

Rotterdam Mimarlık Ayı Hakkında

RA Ayı her yıl Haziran ayında gerçekleşiyor ve her sene için Festival Kalbi için uygun yeni bir yer seçiliyor. Mimarlığın ve tasarımın güncel toplumsal konularla ilgili olarak kendini sunduğu ve yenilediği bir mecradır. Rotterdam Mimarlık Ayı, değişen bir şehirde tasarım ve tasarım gücünün önemini vurgulamakta ve ziyaretçiler, eğitim kurumları ve tasarım sektörü arasındaki karşılaşmaları ve bilgi alışverişini teşvik ediyor.

Het Nieuwe Instituut hakkında

Het Nieuwe Instituut ulusal mimarlık, tasarım ve dijital kültür enstitüsü. Museumpark’ta yer alan Het Nieuwe Instituut’ta çeşitli sergi alanları, müze mağazası, müze kafe, çalışma odası ve kütüphane, oditoryum, eğitim alanları ve bahçe bulunuyor. Dünyanın en büyük mimari koleksiyonlarından birine sahip.

Etiketler

Bir cevap yazın