Mutahhar Baykam Vefat Etti

Cumhuriyet tarihinin ilk kadın yüksek mimarlarından Mutahhar Baykam yaşamını yitirdi. 

Cumhuriyet tarihinin ilk kadın yüksek mimar-mühendislerinden Mutahhar Baykam 94 yaşında hayatını kaybetti. Mutahhar Baykam’ın cenazesi Çarşamba günü (7 Eylül 2022) Teşvikiye Camisi’nde kılınacak namazın ardından Nakkaştepe Mezarlığı’na defnedilecek. Ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

Oğlu Bedri Baykam’ın mesajı şöyle:

“Baykam, Aslantaş, Yalçın ve Yağcı ailelerinin acısı çok büyük. CHP eski Milletvekili ve Grup Başkan Vekili rahmetli babam Dr. Suphi Baykam’ın sevgili eşi, “Muni”si, ablam Hülya Aslantaş ve benim vefâkar anneciğimiz artık onun yanına gitti. İTÜ’nün 1952 mezunlarından, Cumhuriyet tarihimizin ilk kadın yüksek mimar-mühendislerinden, Piramid Sanat’ın kalbi, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün duayen büyük destekçisi, güzel insan, bıraktığı değerli hatıralarla sonsuza dek aramızdan ayrıldı. Işıklar içinde uyusun, mekanı cennet olsun.

Cumhuriyet tarihinin 99 yıllık sürecinin neredeyse tümünü önce eşi, sonra da oğlunun siyasi mücadelelerinde içinden yaşamış, ödünsüz Atatürkçü, duruşundan hiçbir gün taviz vermemiş, ailemizin mütevazı temel direğinin cenazesi 7 Eylül 2022 Çarşamba günü, Teşvikiye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Nakkaştepe Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedilecektir. Tüm sevenlerine ve dostlarımıza duyurulur.”

Etiketler

Bir cevap yazın