Murat Tabanlıoğlu Küratörlüğündeki Seyahatname / Mimari Tasarımın Sıfırıncı Fazı Sergisi Açıldı

Murat Tabanlıoğlu'nun objektifi aracılığıyla, coğrafyaların, mimarlıkların, insanların ve yaşamın imgelerinin çoğaltılarak tekrar ziyaret edileceği bir seyahatname olarak kurgulanan sergi 29 Eylül’den itibaren 11 Kasım 2017’ye kadar gezilebilir.

“Seyahatname” / Mimari Tasarımın Sıfırıncı Fazı sergisini Tabanlıoğlu Mimarlık anlatıyor:

Mimari, kentsel planlama, peyzaj mimarisi kapsamında kamusal iletişimini destekleyen, farklı insan gruplarını bir araya getiren bir platform oluşturan, Münih’te, Türkenstrasse üzerinde yer alan, uluslararası çağdaş mimarların sergilerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü galeri Architekturgalerie München ‘de gerçekleşecek olan serginin küratörü bu kez Murat Tabanlıoğlu.

Bir mimar olarak gezi anılarını yıllarca özenle dokümante etmiş olan Dr. Hayati Tabanlıoğlu’ndan bu yana, Tabanlıoğlu Mimarlık için seyahatler “mimarlığın sıfırıncı aşaması” olarak değerli bir  birikim olmuştur.

Sergi Murat Tabanlıoğlu’nun objektifi aracılığıyla, coğrafyaların, mimarlıkların, insanların ve yaşamın imgelerinin çoğaltılarak tekrar ziyaret edileceği bir seyahatname olarak kurgulanmaktadır.

Sergiyi oluşturan parçaların bir bölümü, küresel mimari ve kentsel uygulamalarla biçimlenen günümüz şehirlerinin ve geçmişin izlerinin, yaşam biçimlerinin, doğa ve insan yapımı çevrenin mimarın odağındaki anıdır.

Sergi alanının yerleşimi ikiliği ortaya çıkaran bir senaryonun izinde biçimlenir; Tabanlıoğlu Mimarlık’ın dünyanın çeşitli noktalarında gerçekleşmiş olan projelerinden bir seçki ve arka planda, mimarın birçok farklı yerden, zamandan topladığı ve değişen ruh hallerini görüntülediği anlar bir arada bu ilhamı resmetmektedir.

Karşılıklı etkileşim kaçınılmazdır. Özellikle bu hız ve iletişim çağında, etkileşimden doğan geçişliliğin mimari dilde de güçlü bir etkisi var, kimi zaman mütehakkim bir tavırla deformasyona neden olsa da bazen de yapıcı bir biçimde.

Göz kaydeder ve mimar, toplanan bilgileri ve ilgili analizlerini, türler arası ortak evrimi sağlayan arının çiçeklerle kurduğu iletişim gibi, projelere aksettirir.

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın farklı aşamalardaki projelerini temsil eden soyut maketler, mimarlık yaratımının temellerinden olan mimarın zihninde kayıtlı imgelerin (Stage 0/ Sıfırncı Faz) bir izdüşümü olarak, serginin bütünleyicisi olacak.

Sergi, enstalasyon, konferans, tartışma, film ve çeşitli yayınlarla çağdaş mimariyi sadece profesyonelerle değil, halka buluşturan bu merkezde, Sergi 29 Eylül’den itibaren 11 Kasım 2017’ye kadar gezilebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın