Mülkiyeliler Birliği Yarışması’nın Ardından

Yarışmada Semra ve Özcan Uygur tarafından tasarlanan projeyi birinci seçmişti.

2008 yılında “Mülkiyeliler Birliği Derneği”nin Konur Sokak’taki mevcut tesislerinin yerine yaptırılacak yapılar konusunda “Sınırlı Mimari Proje Yarışması” düzenlenmiş ve Ziya Tanalı, Abdi Güzer, ve Yakup Hazan’dan oluşan jüri Semra ve Özcan Uygur tarafından tasarlanan projeyi birinci seçmişti.
Yarışmayla ilgili Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin web sitesinde Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ünal’ın imzasıyla yer alan açıklamada, bu süreci düzenleyen Yönetim Kurulu dışındaki bazı Birlik üyelerinin projenin uygulanmasına karşı çıktıkları ve bir başka proje hazırlatılarak uygulanması için karar alındığı yazıyor. Açıklama şu şekilde devam ediyor

“Yönetim Kurulumuz, bir iç mimar tarafından hazırlanan aynı aileden bir mimarın imzaladığı projeyi; yetersiz olumsuz ve eklektik yapısı nedeniyle uygulanmasının önüne geçilmesi zorunlu bir durum olarak değerlendirmiştir.

Bu nedenle önce Mülkiyeliler Birliği Başkanı Ali Çolak ile sonra da üyemiz Semra Uygur ile görüşmüştür.

Yarışma sonrası, bitişik parseldeki programın küçültülmesini yeni bir çalışma konusu olarak değerlendirilmesi gerektiği düşüncesi ile Başkan Ali Çolak ile ikinci kez görüşülmüş, üyelerimiz Uygur’larla yeni konsept için düzenleme yapmaları konusunda anlaşmaya varılmıştır.

Üyemiz Semra ve Özcan Uygur’un çalışmaya başladıklarını memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz. Ayrıca açılmış bir yarışmanın sonuçsuz kalmaması ve Konur Sokak başlangıcında çağdaş bir yapının yer alacak olmasını mesleğimiz adına son derece olumlu bir adım olarak görüyoruz.”

Etiketler

Bir cevap yazın