Monster Chetwynd’in Açık Hava Yerleştirmesi “Gorgon’un Oyun Alanı” Maçka Sanat Parkı’na Yerleştiriliyor

İstanbul Bienali kapsamında sanatçı Monster Chetwynd’in bir eseri, kalıcı olarak Maçka Sanat Parkı’nda sergilenmeye başlıyor.

İstanbul Bienali otuzuncu yaşını kutladığı 2017 yılında, 2007–2026 Bienal Sponsoru Koç Holding’in desteğini alarak, İstanbul’a her bienalle birlikte kalıcı bir eser armağan etmek üzere yola çıkmıştı. 2017’de Ugo Rondinone’nin Buradan Nereye Gidiyoruz? başlıklı neon heykelini şehre kalıcı olarak kazandıran bienal, bu sene de dünyaca ünlü sanatçı Monster Chetwynd’in kolektif etkileşime açık bir eserini İstanbul’a ve İstanbul’un çocuklarına armağan ediyor.

Bu seneki proje kapsamında Monster Chetwynd’in 16. İstanbul Bienali’ne özel olarak bir çocuk parkı mizanseniyle kurguladığı Gorgon’un Oyun Alanı başlıklı açık hava yerleştirmesi Maçka Sanat Parkı’na yerleştiriliyor.

Gorgon’un Oyun Alanı
“Kolektif geliştirme”ye önem veren sanatçının gündelik olanla şiirsel olanı birbirine yakınlaştıran çalışması İstanbul’un sokak kedilerinden, Yerebatan Sarnıcı’nda yer alan Medusa heykellerinden ve İtalya’daki Bomarzo Bahçeleri’nden ilham alıyor.

2017’de İstanbul Bienali’nin girişimi ve Koç Holding’in desteğiyle başlayan proje kapsamında hayata geçen eser, 16. İstanbul Bienali sona erdikten sonra da kalıcı olarak sergilenmeye devam edecek. Kurulum çalışmaları İstanbul’da devam eden çalışma, 10 Eylül’den itibaren Maçka Sanat Parkı’nda ziyaret edilebilecek.

16. İstanbul Bienali kapsamında Monster Chetwynd’in, Maçka Sanat Parkı’na yerleştirilecek kalıcı eser projesi dışında bir çalışması daha yer alacak. Sanatçının her biri insansı bir biçime bürünmüş bir yarasa, bir yılan, bir timsah ve bir örümcekten oluşan hibrit yaratık heykelleri de bienalin açık olduğu sekiz hafta boyunca Büyükada’da yer alan Hacopulo Köşkü’nde görülebilecek.

İstanbul Bienali otuz yılını geride bıraktığı 2017’deki 15. İstanbul Bienali ile birlikte, 2007–2026 Bienal Sponsoru Koç Holding’in desteğini alarak her edisyonunda şehre kalıcı bir eser bırakma kararı almıştı. Bu kapsamda ilk kez 2017’de, dünyaca ünlü sanatçı Ugo Rondinone’nin 1999’daki 6. İstanbul Bienali kapsamında Taksim Meydanı’nda sergilediği Buradan Nereye Gidiyoruz? başlıklı neon heykeli, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yolu üzerindeki yeni mekânı Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nin (MKM) çatısına yerleştirilmişti. Maçka Sanat Parkı’nda İstanbullularla buluşacak Gorgon’un Oyun Alanı bienalin şehre bırakacağı ikinci kalıcı eser olacak.

Etiketler

Bir cevap yazın