Moloz Yığınları İçindeki Yaşar Kemal

Yenikapı sahilindeki miting alanı inşaatı nedeniyle Yaşar Kemal heykeli molozlar arasında kaldı.

Yenikapı sahilindeki miting alanı inşaatı nedeniyle molozlar arasında kalan Yaşar Kemal heykelinin heykeltıraşı Metin Yurdanur, “Heykele bir saldırı söz konusu değil ancak onu hafriyat içinde, moloz yığınları içinde görmek acı verdi. Heykel, inşaat başlamadan, sanata ve sanatçıya saygıdan dolayı önceden taşınabilirdi. Sanıyorum bu konuda bir yetki karmaşası oldu” dedi.

Heykelin yeri konusunda kendisine üç alternatif sunulduğuna değinen Yurdanur, bu alternatiflerden birinin insanlara daha yakın, denize nazır bir yer olduğunu belirtti. “Ben, insanlara yakın deniz kenarındaki bu yere taşınmasını uygun buldum” diyen Yurdanur, bu bölgenin, mevcut yerin 500 metre ilerisinde olduğunu dile getirdi. Yurdanur, inşaatı yapan yetkililerle anlaştıklarını, heykelin yeni yerine mart ayı sonunda taşınacağını söyledi.

Heykel 1994 yılında yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca, 1994 yılında, heykeltıraş Metin Yurdanur’a yaptırılan Yaşar Kemal’in heykelinin, Yenikapı’daki inşaat sahası içinde kalması tepkilere neden olmuştu. Heykel yapan Yurdanur, Cumhuriyet’e konuştu. Yenikapı’daki inşaatı takip ettiğini, 6 ay önce heykeli ziyaret etmek istediğini ancak kendisinin bölgeye yaklaştırılmadığını anlattı. İnşaat nedeniyle heykelin yerinin değişmesi gerektiğini söyleyen Yurdanur, bu konuda sanatçı olarak kendisinden de izin alındığını kaydetti.

‘Saldırı yok ama…’

Geçen günlerde yitirdiğimiz ünlü yazar Yaşar Kemal’in de heykelin açılışına katıldığına vurgu yapan Yurdanur, Kemal’in heykeli görünce çok duygulandığını ve çok mutlu olduğunu anlattı. Kemal’in heykelin yerini de çok beğendiğini ifade eden Yurdanur, şunları söyledi:

“Heykelime herhangi bir saldırı söz konusu değil, teknik çalışmalar sonrasında çevresinden koparıldı. Ancak tabii heykeli hafriyat içinde, moloz yığınları içinde görmek acı verdi. Heykel, inşaat başlamadan, sanata ve sanatçıya saygıdan dolayı önceden taşınabilirdi. Sanıyorum bu konuda da bir yetki tartışması oldu. Heykelin yeri kime ait diye… Heykel için pek çok sanatçı da destek oldu. Basın destek oldu. Basına, Türkiye Yazarlar Sendikası’na, sanatçı örgütlerine teşekkür ediyorum. Yalnız kalmadığımı hissetmek mutlu etti. Yaşar Kemal’in de ruhu şad oluyordur diye düşünüyorum.”

Etiketler

Bir cevap yazın