Moda Bostanı Yeniden Düzenleniyor

Moda'nın tek afet toplanma ve yeşil alanı olma özelliğini taşıyan, bir dönem betonlaşmaya karşı ciddi protestolara sahne olan Moda Bostanı, Kadıköy Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında yeniden düzenlenecek.

Caferağa Mahallesi Şair Nefi Sokak’ta bulunan 3 bin 800 metrekarelik Moda Bostanı’nın yeniden düzenlenmesine ilişkin proje hakkında fikir alışverişinde bulunmak üzere 8 Şubat Perşembe günü Kadıköy Belediyesi’nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya katılanlar arasında belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Caferağa Mahallesi Muhtarı Zeynep Ayman ile Kadıköy Kent Dayanışması, St. Joseph’liler Derneği ve bölgenin diğer sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, Moda Deniz Kulübü yönetimi, Moda Camii İmamı gibi pek çok isim yer aldı.

PROJEDE NELER VAR?

Kadıköy Belediyesi öncülüğünde Moda Bostanı’na yönelik hazırlanan projede yeni muhtarlık binası, aile sağlığı merkezi ek hizmet binası, çocuk yuvası, çocuk oyun alanı, 112 acil ambulans parkı, permakültür alanı, hobi bahçeleri, seyir terası, kümes ve kedi evleri yer alıyor.

Moda Bostanı Projesi’nin en önemli özelliklerinden biri, alana yapılacak Yeşil Yuva olacak. Üzeri çimen kaplı çelik prefabrik bina, 70 çocuğa hizmet verecek. 3-6 yaş arası çocukların hizmet alacakları yuva, yeşil bina özellikleri gözetilerek yapılacak. Çatısının çim olması nedeniyle çocukların çatısında da özgürce oynayabilecekleri yuvada, çevre dostu tasarımla yapılacak. Yuvanın yeşil çatısı, aynı zamanda seyir terası olarak düzenlenecek ve özellikle yaz aylarında mahalleli tarafından çeşitli forumların, etkinlik ve gösterimler yapılabileceği seyir terası da yapının keyifli yerlerinden biri olacak.

Moda’ya gönül vermiş isimlerden Oğuz Sarıcaoğlu, proje ve toplantı hakkında şunları ifade etti: “Önemli bir sorunumuz çözülüyor. Sorularımız üzerine, arsanın Kadıköy Belediyesi tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden bir yıllığına kiralandığı, ancak süre açısından gelecekte sorun yaşanmayacağını öğrendik. Moda Bostanı’nda zemin altı otopark yapımının ise imar durumu açısından mümkün olmadığı ifade edildi. Başta belediyemize, muhtarımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, bölgemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.” 

Etiketler

Bir cevap yazın