Çek Cumhuriyeti’nde Tarihi Binayla Birleştirilmiş Bir Konferans Salonu

Çek Cumhuriyeti’nin Jihlava şehrinde bulunan VŠPJ Konferans Salonu, Qarta Architektura tarafından dinamik, çağdaş ve endüstriyel mimarinin bir örneği olarak minimalist bir dille tasarlandı.

VŠPJ Politeknik Koleji için yakın zamanda tamamlanan oditoryum, orijinal alana ve yeni inşa edilen kuzeydoğu kanadına stilistik bir tezat oluşturacak şekilde tasarlanmış.

Proje, simetrik ve üçgen bir sınıra sahip bir arsa boyunca planlanmış. Tasarım ekibi, konferans salonu binasını önceden var olan bloğa bir bağlantı kurarak eklemiş ve kompakt bir alan içinde büyük ölçekli bir yapı elde ederek bu görünüşte dezavantajlı arsa yapısından yararlanmış.

VŠPJ Konferans Salonu, yeni binayı karmaşık bağlama entegre eden yumuşak, yuvarlatılmış köşelere sahip bir tasarım olarak hayata geçirilmiş. Binanın şık, asimetrik ve ışık alan cephesi eskiden yeniye geçişi tanımlayacak şekilde tasarlanmış.

Yüksek tavanlı konferans salonundaki amfi tiyatro, 300’ün üzerinde öğrenciye oturma imkanı sunmak üzere planlanmış. Tribünlerin dikliği sayesinde sahnede mükemmel bir görünürlük ve saf akustik sağlanmış.

Tasarım ofisi, VŠPJ Konferans Salonu ile birlikte aslında hapishanesi bulunan bir mahkeme binası olarak kullanılmış beşgen şekilli tarihi binayı kısmen yeniden inşa etmiş. Projenin yaklaşımı ise tarihin izlerini koruyarak renkli, ilham verici bir ortam oluşturmak olmuş.

Geleneksel malzemeler görünür, orijinal bir formda korunurken; endüstriyel karakter tamamen oditoryumla bağlantılı olarak tasarlanmış.

Etiketler

Bir cevap yazın