Mimarlar Odası Tarihinden Portreler: Erdal Aktulga

"Mimarlar Odası Tarihinden Portreler / Erdal Aktulga" kitabı TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yayınları'ndan çıktı.

Tanıtım metni:

Bu kitapta çalışma hayatının uzun bir döneminde kamu çalışanı olarak görev yapmış bir meslektaşımızın çalışma ortamını, kamudaki mimar örgütlenmesini özellikle mercek altına almak istedik. Görüşmelerde dile getirilenler bir dönemin çalışma atmosferi hakkında hayli bilgi edinmemizi ve düşünmemizi sağlıyor. Kamu kurumlarında mimarlık hizmetlerinin nasıl üretildiğinin, kentsel tasarım projelerindeki yaklaşımın, kentsel yaşam kalitesinin artırılması yönündeki duyarlılığın izlerini buluyoruz. Özellikle 1980 sonrası yönetimlerinin ideolojik yaklaşımlarla yok etmeye çalıştığı, içini boşattığı kamu kurumlarının ne kadar değerli bir birikime sahip olduklarını üzülerek hatırlıyoruz. İller Bankası, Emlak Bankası, İmar ve İskân Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı gibi kurumlar bu süreç içerisinde lağvedildi ya da işlevsizleştirildi ve kadroları dağıtıldı. Yeni yaşam çevrelerinin planlamasıyla, oluşturduğu çevre düzenleriyle özel sektöre de bir tür rol modeli olan Emlak Bankası’nın gerçekleştirdiği ve hâlâ dikkati çeken nitelikli uygulamaları yerine artık sadece TOKİ’nin ve benzerlerinin seri üretim yapılanmalarını izliyoruz.

Erdal Aktulga farklı zamanlarda Mimarlar Odası’nda Genel Merkez’de ve İstanbul yönetimlerinde görev üstlenmiş, yönetimlerde olmadığı zamanlarda da farklı Oda platformlarında yaptığı katkılarla Oda yaşamını verimli bir şekilde sürdürmüş bir meslek büyüğümüz. Kitapta kendisiyle yapılan söyleşilerin yanı sıra Mimarlar Odası ve meslek ortamındaki gündemin irdelendiği, ele alındığı yazılarına yer verdik. Kamu çalışanı bir mimar olarak karşılaştığı sıkıntılı durumlara yönelik tepkisini dile getirdiği öykü tadında bir yazısını da bu derlemeye ekledik.


 • Dizi Editörü ve Yayına Hazırlayan
  H. Bülend Tuna
 • Tasarım Uygulama
  Ebru Laçin Kilci
 • Kapak Tasarımı
  Nilgün Kara Babacan
 • Konu / Alt Konu
  Mimar / Söyleşi, Biyografi
 • Yayınevi
  TMMOB Mimarlar Odası İstanbul BK Şubesi Yayınları
 • Basım Tarihi
  Temmuz 2022
 • Dil
  Türkçe
 • Sayfa Sayısı
  263
 • ISBN
  978-605-01-1532-1

 

Etiketler

Bir cevap yazın