Mimarlar Odası, AOÇ Mücadelesi Arşivini Halka Açtı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı mücadelesi arşivini, www.aocmucadelesi.org sayfasında halka açtı.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi 44.Dönem Yönetim Kurulu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Bilginin iktidar olduğu ve giderek tekelleşerek, kirlendiği bir süreçte, ulusal ve uluslararası ortamlara yayılan ve toplumla buluşan AOÇ ve Kaçak Saray mücadelesinin kuşkusuz en önemli stratejik kararlarından birisi bilginin şeffaflaşması, hızlı hareket edilmesi ve kamuoyu ile paylaşılmasıydı. Mücadele sürecinde biriktirdiğimiz tüm bilgi ve belgeleri herkese açıyoruz” dedi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyetin özgürlükçü değerlerinin kurucu mekanı olan Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluşunun 91.yılında; Atatürk Orman Çiftliği kaynakları, birikimleri, arşivleri, belgeleri, görselleri, haritaları, krokileri, fotoğrafları, yayınları, makaleleri, AOÇ, Kaçak Saray ve Ankapark mücadelesi sürecinde açılan davaların hangi aşamada oldukları, mücadele sürecinde gerçekleşen eylemler, basın toplantıları, basın haberleri, tv haberleri ve binlerce belge bilgi http://www.aocmucadelesi.org adresinden herkesin kullanımına sunulmuştur. Mahkeme kararlarına rağmen, Atatürk Orman Çiftliği alanlarına yapılan Kaçak Saray, Ankapark ve AOÇ arazisi iken Gazi Üniversitesine, oradan TOKİ’ye ve sonrasında ABD Büyükelçiliğine verilen AOÇ arazilerini bilgileri ise, güncel mücadele aksları olarak sayfa içerisinde ayrıca ele alındı. Yüreği yanımızda olan herkese teşekkürlerimizle birlikte, AOÇ’nin özgürleşeceği günlere olan inancımızla, mücadelenin bilgisini yaygınlaştırmak amacıyla, http://www.aocmucadelesi.org sayfasını paylaşımlarınıza sunuyoruz.”

Arşive destek olabilirsiniz

AOÇ mücadelesi arşivinin desteklenmesinin talep edildiği açıklamada, “Atatürk Orman Çiftliği mücadelesi arşivi desteklerinizle daha da büyüyecek, http://www.aocmucadelesi.org adresinden sayfayı inceleyerek, fotoğraf, belge, bilgi, harita, proje ve benzeri bilgileri [email protected] adresine gönderebilirsiniz” denildi.

Etiketler

Bir cevap yazın