Miami’deki Halka Açık Su Altı Heykel Parkı ReefLine’ın Masterplanını OMA Hazırladı

BlueLab Preservation Society, Miami Beach sahil şeridinde yer alan 11,2 km uzunluğundaki halka açık su altı heykel parkı, şnorkel yolu ve yapay resif alanı olan The ReefLine’ın detaylarını açıkladı.

The ReefLine, aynı zamanda sanat direktörü olarak da görev yapacak olan Ximena Caminos’un projesi.

ReefLine’ın masterplanı, uzman deniz biyologları, araştırmacılar, mimarlar ve kıyı mühendislerinden oluşan bir ekip ile yakın istişare içerisinde mimar Shohei Shigematsu / OMA tarafından tasarlandı. ReefLine, nesli tükenmekte olan resif organizmaları için kritik bir yaşam alanı sağlayacak, biyoçeşitliliği teşvik edecek ve kıyı direncini artıracak.

Önde gelen uluslararası sanatçı ve tasarımcıların çevreye duyarlı sanat eserlerine sahip olan The ReefLine, birkaç aşamada tamamlanacak ve ilk aşaması Aralık 2021’de açılacak.

OMA, deniz tabanının topoğrafyasını takip ederek Güney Sahili’nden kuzeye konuşlandırılacak ve istiflenecek geometrik, beton modüler bir birim tasarladı.

ReefLine’ın ilk aşaması Arjantinli kavramsal sanatçı Leandro Erlich ve Shohei Shigematsu’nun kalıcı yerleştirmeleri ile başlayacak. Ernesto Neto ve Agustina Woodgate ise sonraki dönemler için seçilen isimler.

Erlich, Miami Beach 2019 Sanat Haftası için hazırladığı, kumdan oyulmuş popüler “traffic jam” çalışmasının su altı versiyonunu hazırlayacak.

Shigematsu’nun heykeli su altında ağırlıksız olmanın doğasını keşfedecek. Mercan adasının dairesel oluşumu gibi, bir dizi kıvrımlı spiral merdiven, deniz yaşamını anımsatan üç boyutlu bir yapı oluşturacak. Organik form, mercan resiflerinin büyümesi için katmanlı bölgeler ve keşif için ara boşluklar sağlayacak.

“Miami Beach doğası ve plajları ile ünlü. Ve son yıllarda gerçek bir uluslararası sanat ve kültür destinasyonu olarak öne çıktı. Bu nedenle, bu dayanıklı, benzersiz projeye sahip olduğumuz, topluluğumuzun değerini yükseltmek için bilimsel ve sanatsal topluluğun en iyileriyle iş birliği yaptığımız için büyük heyecan duyuyoruz.”
Miami Beach Belediye Başkanı Dan Gelber

“Kültür ve toplumu bir araya getiren bir projede Ximena ile yeniden iş birliği yaptığımız için heyecan duyuyoruz. ReefLine, Miami Beach’teki iklim değişikliğinin tehlikelerine dikkat çeken ve bunları hafifleten, aynı zamanda şehrin canlı sanat ortamını zenginleştiren benzersiz bir proje. İlk sualtı kültür masterplanımız ve heykelimiz üzerinde çeşitli uzman ve profesyonellerden oluşan bir grupla iş birliği yapmayı dört gözle bekliyoruz.”
Shohei Shigematsu

Etiketler

Bir cevap yazın