Merkezinde Işık Olan Minimal ve Modern Bir Yenileme

Yenilenen alan, ABD'nin Virginia eyaletindeki Charlottesville şehir merkezindeki yaya alışveriş merkezinin en eski binasının üçüncü katında yer alıyor.

1843’te inşa edilen ve kötü bir durumda olan mevcut yapının bir yüzyıl daha kullanılabilir olması için çerçeveler yenilenmiş, çatı ve pencerelere yalıtım yapılmış, mekanik sistemler, elektrik ve sıhhi tesisat elden geçirilmiş.

Öncesinde karanlık bir ofis olan üçüncü kattaki bu alan, yapılan yenilemeler ile üst katta yatak odası olan geniş ve aydınlık bir daireye dönüştürülmüş. Dairenin girişinden en arka kısmına kadar uzanan aydınlık, öndeki cadde ağaçlarına ve arkadaki güneş ışığına görsel erişim sağlayan kilit bir tasarım unsuru olmuş. Birden fazla doğrudan ve dolaylı doğal aydınlatma, alanın canlanmasını sağlamış.

Projenin iç mekanında, uzunlamasına kullanılmış, gizlenmiş kapılara ve odalara sahip tek ölçekli bir “kutu” dolap içerisinde mutfak, banyo, servis odası ve depo alanı yer almış. Bu sayede mutfak kullanılmadığı zamanlarda tüm aletlerin saklı kalması sağlanmış. Mutfak tezgahının sağındaki ve solundaki kapıların içerisinde ise ankastre fırın ve buzdolabı gizlenmiş. Mutfak ve banyoda özel olarak tasarlanmış işlevsel ve dayanıklı paslanmaz çelik aksesuarlar kullanılmış. Zemin minimal bir hava yaratmak üzere beyaz meşe parkeler ile kaplanmış.

Meşe kabin hacminden açılan pencere benzeri bir açıklık ile doku ve renk açısından tezatlık sunan orijinal tuğla duvar duvarların bir görünümü çerçevelenmiş. Çatı katında yer alan yatak odasına giden merdivenlerde perfore çelik levhalar kullanılmış. Yüksek tavanda yer alan 7 yeni tavan penceresi, alanın doğal ışıkla dolmasını sağlamış. Yeni çift camlı alüminyum kaplı pencereler, gün ışığı kullanımını en üst düzeye çıkararak enerji performansının artmasına yardımcı olmuş.

Etiketler

Bir cevap yazın